Iza nas je više od 18 mjeseci pandemije koronavirusa, a istraživači neumorno prikupljaju nove podatke o utjecaju virusa na tijelo i mozak. Istraživanja pojačavaju zabrinutost zbog dugoročnih učinaka koje covid izaziva, a još nije posve jasno kakve sve posljedice ostavlja.

Jedan istraživački tim se fokusirao i na to kakve bi posljedice covid-19 mogao ostaviti na prirodni proces starenja, piše N1.

U studiji iz kolovoza 2021. istraživači su analizirali podatke dobivene snimanjem mozga kod 45.000 osoba unazad do 2014. godine. Na osnovu toga su znali kako je izgledao mozak prije pandemije.

Dva pacijenta koja su se zarazila koronavirusom ponovno su odveli na skeniranje mozga, a potom su usporedili osobe koje su imale covid s onima koji nisu.

Tim je otkrio značajne razlike u sivoj tvari – koju čine stanična tijela neurona koji obrađuju informacije u mozgu – kod onih koji su imali covid i onih koji nisu.

Zaraženi sporije obrađuju informacije

Naime, gustoća i debljina tkiva sive tvari u regijama mozga poznatim kao frontalni i temporalni režanj smanjena je kod osoba koje su imali covid.

U općoj populaciji karakteristično je vidjeti da se smanjuje gustoća sive tvari kako osoba stari, ali promjene su bile znatno veće nego što je normalno kod osoba koje su preboljele covid.

Istraživači su očili da se ista promjena javila i kod onih pacijenata s teškim oblikom covida i kod onih s blagim oblikom.

Nadalje, istraživači su otkrili i da osobe koje su se zarazile koronavirusom sporije obrađuju informacije u usporedbi s onima koji nisu bili zaraženi, prenosi Science alert.

/HMS/

error: Content is protected !!