Situacija je ozbiljna, poručuju iz dvije mostarske bolnice. Broj zaraženih koronavirusom u Hercegovačko-neretvanskoj županiji je sve veći, bolnički kapaciteti svakodnevno se pune. Ipak, nema mjesta panici, uvjeravaju nadležni u zdravstvenim ustanovama. U slučaju pogoršanja situacije, bit će osigurani dodatni bolnički kapaciteti.
Da je epidemiološka slika na jugu naše zemlje pogoršana potvrđuje i činjenica kako se proteklih tjedana broj zaraženih koronavirusom na dnevnoj osnovi kreće oko 200. Najteža je situacija ipak u Mostaru u kojemu se svakodnevno bilježi oko 100 zaraženih. Zbog takvog skoka, bolnički kapaciteti u obje mostarske bolnice su gotovo popunjeni.
dr. ZLATKO GUZIN, ravnatelj Kantonalne bolnice „dr. Safet Mujić“, Mostar
„Pored Infektivnog odjela sa 12, i rezervna dva, odnosno 14 kreveta, mi imamo i Plućni odjel sa 15 kreveta ali ako bude potrebno mi ćemo širiti kapacitete i žrtvovati neke odjele da bismo smjestili, ukoliko bude potrebno, dovoljan broj pacijenata“.
dr. ANTE KVESIĆ, ravnatelj Sveučilišne kliničke bolnice Mostar
„Pa smo ponovno ispraznili 5.kat, najprije jednu polovicu, jučer i drugu. Ako se ovako nastavi, morat ćemo još prostora oslobađati. Mi imamo oko 140 kreveta ukupno u COVID-u, ali ako ovakav trend bude, mi ćemo morati već danas razmišljati o novim prostorima“.
Oba ravnatelja napominju kako se dogodilo naglo povećanje, odnosno da je u veoma kratkom razdoblju sa 10, broj hospitaliziranih povećan na više od 130.
dr. ANTE KVESIĆ, ravnatelj Sveučilišne kliničke bolnice Mostar
„Mi smo upozoravali da će se ovo dogoditi. Mjere su donošene, mi ih se svi skupa, nažalost, nismo držali. Sad plaćamo cijenu. Ja se nadam da će situacija ostati pod kontrolom u smislu da će bolnica moći zbrinuti sve teške pacijente. Mi za sada kontroliramo situaciju“.
Inače, od studenoga protekle godine u Kantonalnoj bolnici „dr. Safet Mujić“ zbrinjavaju se pacijenti sa srednje teškom kliničkom slikom. Svi oni sa teškim oboljenjem hospitalizirani su u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici.
dr. ZLATKO GUZIN, ravnatelj Kantonalne bolnice „dr. Safet Mujić“, Mostar
„Dakle, nema pacijenata po hodnicima?
“Ma da. Moguće da pacijenti čekaju dok dobiju nalaze, hoće li biti hospitalizirani ili ne pa se može desiti da pacijent bude dva sata eventualno na hodniku, da nema mjesta u ambulanti, generalno ne mogu to potvrditi“.
Zbog naglog povećanja broja oboljelih, obim posla u COVID bolnicama je znatno povećan. Ravnatelji poručuju kako su liječnici psiho-fizički iscrpljeni te mole građane da se ponašaju u skladu sa mjerama i pogoršanom epidemiološkom situacijom.
Izvor:BH RT