Svjetska će pozornost biti usmjerena na Škotsku za vrijeme klimatskog summita idućeg mjeseca, rekla je kraljica Elizabeta škotskim zastupnicima u subotu, poručivši im da će oni imati važnu ulogu u stvaranju boljeg i zdravijeg svijeta.

Kraljica se obratila škotskom parlamentu u subotu lijepim riječima, samo četiri mjeseca nakon izbora na kojima su pobijedili zagovornici neovisnosti, s obećanjem da će održati novi referendum o odcjepljenju od Ujedinjenog Kraljevstva.

Idućeg mjeseca Velika Britanija će biti domaćin klimatskog summita COP26 u Škotskoj, koji britanski dužnosnici smatraju posljednjom šansom za obvezivanje svjetskih čelnika po pitanju ciljeva smanjenja emisije stakleničkih plinova u sljedećem desetljeću.

“Oči svijeta bit će uprte u Ujedinjeno Kraljevstvo – Škotsku pogotovo – jer će lideri govoriti o izazovima klimatskih promjena”, poručila je kraljica u svom govoru.

“Škotski parlament, kao i svi parlamenti, ima ključnu ulogu u stvaranju bolje i zdravije budućnosti za sve nas, kao i u suradnji s ljudima koje predstavlja, osobito s našim mladima”, dodala je.

Elizabeta će sudjelovati

Elizabeta će sudjelovati na summitu COP26. Članovi njene obitelji, poput sina princa Charlesa i unuka princa Williama, dugo su glasni aktivisti po pitanju zaštite okoliša.

Devedesetpetogodišnja kraljica, koja dio godine provodi na svom imanju u Škotskoj, prisjetila se vremena koje je provela u Škotskoj sa svojim mužem Philipom, koji je umro u travnju.

“Već sam govorila o svojoj dubokoj i trajnoj naklonosti ovoj divnoj zemlji i o mnogim našim sretnim uspomenama”, kazala je.

Iako se neovisnost Škotske smatra političkim pitanjem, o kojem kraljica ne bi trebala javno zauzeti stajalište, njezine tople riječi o Škotskoj ponekad se u medijima prikazuju kao dio ofenzive za pridobivanje Škota da ostanu u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Škotska je dio Ujedinjenog Kraljevstva više od 300 godina, a od 1999. ima vlastiti parlament i autonomiju.

Kakav je to summit?

Summit u Škotskoj se održava u studenom.

Čeka nas još “puno posla” do početka važne klimatske konferencije u Glasgowu u studenom, istaknuo je njezin predsjednik Alok Sharma nakon pripremnog sastanka za COP26 održanog u Milanu.

“Ne podcjenjujem obim posla koji je pred nama”, rekao je Britanac na tiskovnoj konferenciji, dodavši da su rasprave bile “konstruktivne s istinitim osjećajem za žurnost”.

“Svi priznaju da će Glasgow najvjerojatnije biti presudan trenutak u donošenju planova za iduće desetljeće (…). Postignut je konsenzus o tome da moramo činiti više kako bismo temperaturu mogli ograničiti na +1.5 Celzijevih stupnjeva”, dodao je.

Cilj Pariškog dogovora iz 2015. je ograničiti zagrijavanje “znatno ispod” +2 Celzijeva stupnja, ako je moguće na +1.5 stupnjeva. No, zadnjih godina stanoviti broj zemalja potpisnica bio je suzdržan u prihvaćanju cilja od 1.5 stupnjeva, napose Saudijska Arabija i Rusija, koje su sudjelovale na pripremnoj konferenciji u Milanu.

Najnovije procjene UN-a pokazuju da sadašnje obveze zemalja vode svijet prema “katastrofalnom” zagrijavanju od +2.7 stupnjeva.

Dok je globalna temperatura porasla za oko +1.1 Celzijev stupanj, svijet je već šiban sve češćim i snažnijim nepogodama, od poplava preko razornih požara do velikih žega.

“Nitko ne treba sumnjati u to da se borimo za opstojnost čovječanstva”, upozorio je pak potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans.

“Svijet počinje prihvaćati činjenicu da moramo djelovati, i to odmah”, dodao je, izrazivši nadu da će Kina i Indija, koje UN-u nisu predale svoje nove planove za smanjenje emisije stakleničkih plinova, dati “bitan doprinos” kako se planet ne bi zagrijavao više od +1.5 Celzijevih stupnjeva.

Ministri pedesetak zemalja, među kojima Sjedinjenih Država i Kine, sudjelovali su osobno ili putem videoveze na milanskom sastanku kako bi pripremili COP26, koji je zbog pandemije covida-19 odgođen za godinu dana.

Izvor:pogled.ba