Povećan je broj žrtava nasilja u obitelji u regiji Istočne Hercegovine, tvrde u nevladinoj organizaciji “Ženski centar”. Navode da je samo u jednom danu ove godine prijavljeno pet slučajeva. U Policijskoj upravi Trebinje, pak, tvrde da je smanjen broj slučajeva nasilja u obitelji.
Prošle godine evidentiran je mnogo veći broj nasilja u obitelji.
JELENA BIBERDŽIĆ, glasnogovornica PU Trebinje
„Na području PU Trebinje evidentiran je 51 slučaj nasilja u obitelji. Od toga je 37 kvalificirano krivičnih djela nasilja u obitelji, ili obiteljskoj zajednici”.
U nevladinoj organizaciji „Ženski centar“, koja godinama pruža podršku žrtvama nasilja u obitelji tvrde da je došlo do povećanja nasilja u obitelji.
U tijeku ove godine Okružnom javnom tužiteljstvu podeseno je 28 krivičnih prijava zbog nasilja u obitelji.
SRĐAN VUKANOVIĆ, glasnogovornik Okružnog javnog Tužiteljstva Trebinje
„U tijeku ove godine podignuto je 18 optužnica koje se odnose na ovo krivično djelo, donesene su pravomoćno 23 presude.”
LJILJANA ČIČKOVIĆ, direktorica NVO “Ženski centar” Trebinje
“To nam je bila inspiracija da pokrenemo novi kanal komunikacije, a u cilju približavanja žrtvi. To je SOS aplikacija koja će moći do kraja listopada da se preuzme na googl pleju i za androide i za iphone“.
U aplikaciji će postojati panik taster, kojim se može poslati lokacija operatrorima, a umreženo je trinaest organizacija za pomoć žrtvi obiteljskog nasilja. Od 1. svibnja 2020. godine nasilje u obitelji je okarakterizirano samo kao krivično djelo, a u Zakonu RS su ukinute prekršajne sankcije.
Izvor:BHRT