Od sada već bivše japanske princeze Mako (30) i nije se moglo očekivati drugo nego da se odrekne rojalističkih povlastica i uda se za pučanina bez uobičajene ceremonije.

Ona očito nije tek “tatina princeza”, već obrazovana, samouvjerena mlada žena čiji su obzori širi od udobnog kruga carske rezidencije. Tako je, primjerice, radila kao volonterka u područjima pogođenima potresom i tsunamijem u Tōhokuu, ne otkrivajući pritom svoj identitet.

Prije nego je upoznala sadašnjeg muža Keija Makura, Mako je uredno obavljala svoje protokolarne dužnosti, pohađajući prestižne škole. Išla je u školu Gakushuin u kojoj se školuju svi pripadnici kraljevske obitelji.

image

No, prije desetak godina studirala je engleski jezik na Sveučilištu u Dublinu, a diplomirala je umjetnost i kulturnu baštinu 2014. na Međunarodnom kršćanskom sveučilištu u Tokiju, što se već nije uklapalo u običaje carske obitelji.

Potom je odmah u Velikoj Britaniji godinu dana studirala muzejske studije na Sveučilištu u Leicesteru, pa i magistrirala 2016. godine. Kazala da joj je “studiranje bilo sjajno iskustvo”.

ZAJEDNO STUDIRALI

Njezin sadašnji suprug studirao je s njom na tokijskom Međunarodnom kršćanskom sveučilištu. “Prvo me privukao njegov blistavi osmijeh”, rekla je Mako za The Telegraph. Njezin vršnjak zaprosio ju je već 2013., a vezu na daljinu nastavili su tiho na daljinu dok je ona magistrirala u Velikoj Britaniji.

Javnost su o svojoj ljubavi i namjeri da se vjenčaju obavijestili 2017. i trebali su se vjenčati još krajem 2018., no onda su krenule komplikacije, kako to već obično biva kad se netko ne uklapa u stroga dvorska pravila i tradicionalistička očekivanja društva poput japanskog, koje “svojata” svoje okrunjene glave, dotle da bi im određivalo kako da postupaju u privatnom životu.

Mako se takvim očekivanjima znala suprostaviti i tako je postala svojevrsnom ženskom, japanskom inačicom princa Harryja. No, njezin otac Fumihito, carev mlađi brat, lani je podržao njihov brak, ali je istaknuo da ipak treba podršku javnosti kako bi se mogla održati službena ceremonija vjenčanja.

Podrška javnosti je, međutim, izostala kad su u javnost krenule priče o navodnoj svađi između Keijeve majke i njezinog bivšeg zaručnika, koji tvrdi da mu majka i sin nisu vratili do kraja neki dug. Navodno im je posudio 35.000 dolara za Komurov studij. Stoga su se pojavile pretpostavke o tome da bi mladić u budućnosti mogao imati financijskih problema. On je pokušao objasniti kako je novac koji on i majka navodno duguju zapravo bio dar, ali da će ga svejedno vratiti.

Tijekom ovog skandala 2018. Kei se preselio u New York da bi studirao pravo na Sveučilištu Fordham, a par je nastavio održavao vezu on-line.

Kad se pak vratio u Japan ovog rujna, problematično je bilo čak i to što se pojavio odjeven ležerno, s dugom kosom vezanom u rep.

Usprkos svemu, par se sada napokon vjenčao iozbjegavajući tradicionalne rituale s kraljevskih vjenčanja i odbila pozamašni iznos koji se kao miraz daje djevojkama iz njene obitelji kad zbog udaje napuštaju dom. Nijedna dosad to nije učinila, Mako je prva.

Usprkos tome, bilo je građana koji su još imali volje održati manji prosvjeds transparentima: “Zaštitite našu kraljevsku obitelj” i “Kraljevska obitelj je duša Japana”.

image
Kei Komuro (lijevo) – i tada još princeza Mako – snimljeni na press konferenciji 2017., kada su objavili da se namjeravaju vjenčati

No, Mako i njezin suprug odlučili su postupiti po vlastitoj duši, ali to ipak nije bilo lako za mladu ženu – napadi na društvenim mrežama i ton kojim je sve praćeno u “žutom” medijima utjecali su na njezino zdravlje toliko da sad pati od PTSP-a, prema japanskoj novinskoj agenciji specijaliziranoj za vijesti s dvora.

Nakon vjenčanja i sama Mako je izjavila kako su joj napadi na njezina muža izazvali “veliki strah, stres i tugu”, ali nije posustala: “Kei je za mene nezamjenjiv. Za nas je brak neophodan izbor kako bismo živjeli slijedeći svoja srca.”

Komuro je ipak odrezao svoj rep, a izjavio je da će uvijek štititi svoju suprugu, dodajući: “Volim Mako. Jedini život koji imam želim provesti s onom koju volim.”

To im očito ne bi bilo osobito udobno u Japanu, gdje su doživjeli osude, pa se očekuje da će se preseliti u SAD, gdje u New Yorku Komuro radi kao odvjetnik. Time su usporedbe japanskog para s princom Harryjem i Meghan Markle samo još osnažene.

BEZ TITULE I STATUSA

Inače, princeza je vjenčanjem za “neplemića” Keija automatski izgubila titulu i status jer tako otprije nalaže japanski zakon za žene iz carske obitelji. Kako smo već objavili, prethodni takav slučaj bio je prije šest godina, kada je princeza Sayako (tetka princeze Mako) izgubila status nakon udaje za gradskog službenika u Tokiju 2005. godine. Ovaj novi takav brak mogao bi utjecati na japansku raspravu o problemu osipanja članova carske obitelji. naime, vlada razmatra dopuštanje ženskim članovima da zadrže svoj kraljevski status čak i nakon udaje za pučane.

Svejedno, Mako ostaje bez plemićkog statusa, a svojevoljno se, bez zakonske obveze, odrekla pozamašnog miraza. Uzimajući sve to u obzir, čini se da je ljubav između nje i Keija Komura jača od zlih jezika i materijalističkih motiva te da samo žele zajednički život u svom miru.

Naročito stoga jer ovaj brak ničim neće značajno potresti japansku politiku niti dvor, a sve zapravo ostaje u razmjeima jednog “ćorka” od skandala. Zapravo, najviše gube sami mladenci i utoliko je njihova dosljednost vrijedna odobravanja, a ne osude.

PIŠE PSD

error: Content is protected !!