Najučestaliji zloćudni tumor kod žena je rak dojke. Izlječiv je u 90 posto slučajeva ukoliko se rano otkrije. Žene koje su se izborile s ovom bolešću kao i ljekari naglašavaju važnost samopregleda, ali i redovnih preventivnih pregleda na koje bi sve žene starije od 30 godina trebale ići barem jednom godišnje.
2008. godine, u dobi od 41 godine, Verici je dijagnosticiran karcinom dojke. Njena je borba s tom zloćudnom bolesti trajala oko 6 godina, a imala je otprilike i toliko operacija.
VERICA TADIĆ, Udruga žena oboljelih od raka dojke „Iskra“
„Tu, pod broj jedan, stavljam podršku obitelji koju morate imati i sami vi sa sobom raščistiti. Ne sažalijevati se, ne postavljati pitanja ‘što baš ja?’, ‘kako meni?’, ‘zašto meni to da se desi?’. Jednostavno se morate uhvatiti u koštac s karcinomom i borbom ako hoćete da živite“, rekla je Tadić.
Bosna i Hercegovina nema nacionalni program za borbu protiv karcinoma dojke. Hercegovačko-neretvanska županija je prva u našoj zemlji pokrenula projekt ranog otkrivanja karcinoma dojke. Programom su obuhvaćene žene od 45 do 69 godina, ali i one koje nemaju zdravstveno osiguranje.
ALENKA BAN, glasnogovornica ZZO HNŽ
„Mi smo imali bezbroj slučajeva da žene zovu Zavod i da pitaju kada će doći na red i to nije bilo nešto zbog čega smo im kazali ‘sačekajte poziv’ već smo ih uvrštavali na popis i te žene su išle na preglede“, kazala je Ban.
Uzrok oboljenja od ove zloćudne bolesti još nije poznat. Najrizičnija su skupina žene između 50 i 70 godina, ali posljednjih godina dobna je granica sve niža.
AMRA TANOVIĆ-LOKMIĆ, specijalistkinja radiologije
„Sve više u zadnje vrijeme su pacijentice mlađe životne dobi. Obolijevaju od karcinoma dojke, pa čak mlađe i od 40 godina. Ono što uvijek istaknem, što je meni žao i nekako strašno da je moja najmlađa pacijentica 22 godine“, naglasila je Tanović-Lokmić.
IRENA NIKOLIĆ, Udruga „Novi pogled“, Mostar
„Svi smo mi pod tušem svaki dan. Što košta bilo koju ženu uzeti i pregledati svoju dojku, samopregledom i reagirati na vrijeme. Uvijek je rana dijagnoza, dobra prognoza”, rekla je Nikolić.
Od iznimne je važnosti samopregled jer se na taj način sprječavaju kobni ishodi. Borba protiv ove bolesti jeste duga i iscrpljujuća, ali junakinja s početka naše priče poručuje da se isplatilo.
„Sve je to prošlo i vrijedi zato što sam sad baka tri unuke“, dodala je Tadić.
Budući da naša zemlja nema jedinstven registar, tako je i nepoznat broj oboljelih od karcinoma dojke. No poznato je da se tijekom pandemije povećao broj oboljelih od ove bolesti budući da su prekinuti svi pregledi u zdravstvenim ustanovama. U Hercegovačko-neretvanskoj županiji je u planu što skorija obnova Programa ranog otkrivanja karcinoma dojke jer poručuju – samo jedan spašen život opravdava potrebu ovoga programa, piše BHRT.
Izvor:BHRT