Posljednjih desetljeća sve češće su alergije na prašinu pa su mnoge obitelji iz domova uklonili tepihe. Ipak, tijekom zima, neki vraćaju tepihe na podove zbog topline, naročito ako imaju malu djecu koja puze. Tada nastupa skoro svakodnevno čišćenje jer tepisi su često prava legla bakterija, a ima i puno prašine.
Dok neki preferiraju čišćenje tepiha usisivačem, dotle drugi ipak izabiru ručno čišćenje. I za jednu vrstu čišćenja i za drugu potrebno je pomaknuti sve stvari s tepiha kako bi vam ga bilo lakše i brže očistiti.
Čišćenje usisavačem
Prvo pometite tepih kako biste uklonili površinski sloj prašine i prljavštine. U ovo jesensko vrijeme bit će i puno dlaka te ih je bolje pomesti kako ne bi poslije možda začepile vrat usisivača pogotovo ako je riječ o aparatu slabe usisne snage. Ako su na tepihu neke mrlje, očistite ih sredstvima i pričekajte da se osuše. Izvadite usisavač i povlačite ga u ravnim linijama, odozgo prema sebi.
Vjerujemo da ne trebamo ni napominjati kako se prostor uvijek čisti od najdaljeg dijela od vrata, te se čisteći polako približavate vratima kako ne biste hodali po dijelovima koje ste već očistili.
Ručno čišćenje
U slučaju manjeg tepiha te ako želite što bolje očistiti tepih zasigurno se odlučujete za ručno čišćenje. Kao i kod čišćenja usisivačem prvo pometite tepih kako biste uklonili površinski sloj prašine i prljavštine. Zatim posipajte sodu bikarbonu po tepihu i ostavite nekih desetak minuta te onda pometite ostatke. Pomiješajte tekućina za čišćenje tepiha prema uputama na ambalaži i iščetkajte tepih snažnim pokretima. Nakon čišćenje tepiha s tekućinom za čišćenje tepiha morate i očistiti tepih s vodom. Pazite da ne pretjerate s vodom kako ne bi možda curila ispod tepiha. Najbolje je nakon toga sušiti tepih na balkonu ili nekom drugom prikladnom mjestu.
PIŠE M.P./slobodnadalmacija.hr