I Njemačka ovih dana bilježi rekordan broj zaraza. Stopa procijepljenosti je puno viša nego u Hrvatskoj.  Odlična je vijest da je u obje države manja smrtnost na broj zaraženih nego je bila prošle zime na vrhuncu epidemije. Sve podatke o zaraženim i smrtnosti možete vidjeti ovdje.

Veliki porast zaraza u Njemačkoj

Broj novozaraženih osoba u Njemačkoj znatno je porastao. Institut Roberta Kocha (RKI) je registrirao veći broj infekcija u roku od 24 sata nego na vrhuncu prošlogodišnjeg zimskog vala. U jučer objavljenom izvještaju RKI-ja potvrđeno je 33.949 novih infekcija u Njemačkoj. Dosadašnji rekord je iznosio 33.777 novoregistriranih slučajeva. Bilo je to 18.12.2020. Vrhunac trećeg (proljetnog) vala dosegnut je 22. travnja ove godine, tada je RKI registrirao 29.518 novih slučajeva zaraze koronavirusom, piše DW

U Njemačkoj je još početkom listopada bilo cijepljeno 85% osoba starijih od 60 godina. Sada stopa procjepljenosti ukupne populacije (dakle i djece koja se ne cijepe) dosiže vrlo visokih 69,5%, a kod populacije koja se cijepi je blizu 78% građana-

Bez obzira na to, zaraza se širi brzo Njemačkom.

Poziv na “booster” dozu

Şavezni (tehnički) ministar zdravstva Jens Spahn u međuvremenu je uputio apel javnosti da se intenzivira kampanja ubrizgavanja takozvane „booster” doze, čime bi se trebalo „osvježiti” imunitet njemačkih građana, pogotovo onih starijih od 60 godina. Ministar je od saveznih zemalja zatražio da kontaktiraju sve te ljude i ponude im cijepljenje trećom dozom. Istovremeno je iz saveznih zemalja stigao prijedlog da se pismeno obrati svim osobama starijima od 70 godina. Bavarska planira inicijativu u sklopu koje bi se svim građanima ponudila mogućnost primanja treće doze.

Njemačko udruženje njege (krovna organizacija koja zastupa interese zaposlenika u sektoru njege ili babica) također zahtijeva uvođenje obveznog testiranja. Predsjednik Udruženja kućnih liječnika Ulrich Weigeldt zalaže se čak i za uvođenje obveznog cijepljenja: „Nijedna necijepljena osoba ne smije imati kontakt s nekom tako ranjivom skupinom, ni poslovno, a ni kao posjetitelj. To vrijedi i za domove za starije osobe, ali i za domove u kojima se skrbi oko nemoćnih ili osoba koje su na odjelima intenzivne njege”, rekao je on za novine Bild-Zeitung.

Grafikon zaraza u pojedinim državama Europe

Zanimljivo je primjetiti da je posljednjih dana broj zaraženih počeo padati u baltičkim državama koje su imale najveći rast u Europi. Latvija i Litva imaju jedne od najrepresivnijih mjera u Europi u uporabi COVID potvrda i kretanja ljudi. Istovremeno, visokoprocijepljenje Njemačka, Austrija i Nizozemska bilježe veliki rast zaraze.

Izvor: narod.hr/DW

error: Content is protected !!