Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak najavio je u četvrtak da će se Covid-potvrde u javnom i državnom sektoru primjenjivati od utorka 16. studenoga, a o detaljima će izvijestiti na sjednici Stožera civilne zaštite RH u petak.
Zaposlenici u javnom sektoru, i svi građani koji trebaju njihove usluge, dokaz o preboljenju, cijepljenju ili negativan test trebat će imati od utorka. Naime, premijer Andrej Plenković i danas je na sjednici Vlade kazao da Odluka stupa na snagu u ponedjeljak, što je točno, ali njezina primjena počinje dan kasnije, neslužbeno je doznao Jutarnji list tijekom poslijepodneva.
Razlog tome je što se nedjeljom još uvijek malo gdje može testirati, pa će se na ovaj način omogućiti brojnim zaposlenicima javnog sektora da ponedjeljak iskoriste za testiranje. U konačnici, testiranje je propisano dva puta tjedno, ali nigdje nije navedeno koji dani to moraju biti.
Kada se ova obveza uvodila u sustav zdravstva i socijalne skrbi bilo je jednostavnije, jer su se zaposlenici iz zdravstva testirali organizirano na radnom mjestu, a slično je i u socijalnoj skrbi, piše Jutarnji list.
S druge strane, državne, lokalne, županijske ustanove i druge čiji su oni osnivači, nemaju zdravstvene djelatnike, te se moraju testirati na mjestima gdje im se može izdati potvrda o negativnom testu.
Kako je najavljeno, testnih mjesta bit će i više nego dovoljno, tako da uz 420 certificiranih laboratorija, otvara se još tisuću testnih mjesta.
Kako se doznaje, testiranje će biti moguće na svim mjestima gdje ima bar jedan liječnik ili farmaceut. U prijevodu, sve ljekarne koje iskažu interes testirat će, svi liječnici obiteljske medicine, ginekolozi, stomatolozi…
Vijest je u RTL-u Danas potvrdio ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak. Dodao je i kako se rezultati kućnih testova neće uzimati u obzir, već da su oni tek orijentacija.
Oštre reakcije na uvođenje Covid potvrda: “Tražimo odgodu”
Iako je i danas na sjednici Vlade premijer Andrej Plenković potvrdio da se od ponedjeljka uvode covid-potvrde za zaposlenike i korisnike svih dijelova javnog i državnog sektora na nacionalnoj i lokalnoj razini te rekao kako ne vidi problem da se odluka provede, sami zaposlenici govore da vlada opći kaos i da ne znaju kako će od ponedjeljka raditi. Ne znaju tko će kontrolirati covid-potvrde, tko će ih testirati, što s radnicima koji odbiju testiranje, tko će ih zamijeniti i hoće li zbog svega toga sustav biti u blokadi.
Na sve to resorno Ministarstvo pravosuđa i uprave odgovara da će svi na koje se primjena potvrda odnosi biti informirani kad se mjere finaliziraju sa Stožerom. Covid-potvrde, podsjetimo, uvode se za samo četiri dana, što bi moglo značiti da će se u ponedjeljak morati testirati više od 100.000 ljudi iz državnog i javnog sektora, a gdje će to moći napraviti u ionako preopterećenom sustavu, nitko ne zna.
Sindikati, s druge strane, šalju dopise i upite na koje danima nitko ne odgovara. Tako je, primjerice, Sindikat pravosudne policije danas poslao dopis ministru Ivanu Malenici s nekoliko logičnih pitanja: hoće li pravosudni policajci kontrolirati covid-potvrde u pravosudnom sustavu, na koji način, tko će pak njih kontrolirati, imaju li oni zakonsku osnovu da ne dopuste ulaz korisnicima ili zaposlenicima sustava te tko će ih, u konačnici, testirati?
Odgovor nisu dobili.
Sastanak od četiri sata
Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata, kaže kako su oni u srijedu održali sastanak udruženih sindikata koji je trajao više od četiri sata. Sever kaže da ne mogu reći ni da su za ni protiv covid-potvrda, jer se, kao i u društvu, razmišljanja njihovih članova razlikuju, ali da su i oni poslali dopis i Stožeru i premijeru u kojem traže da se odgodi odluka jer nije primjenjiva u tako kratkom roku, a da ne postoji ni službena odluka Stožera po kojoj bi poslodavci mogli postupati. Ta bi se odluka trebala donijeti tek u petak.
– Zatražili smo produljenje i preispitivanje same svrhe primjene, nismo rekli ni da smo za ni protiv. Tražimo da se ostavi neki prijelazni rok za proširenu primjenu zbog nedovoljne pripremljenosti i zagušenosti sustava cijepljenja i testiranja. Tražimo i da radnici ne snose posljedice – kaže Sever.
– Što ako, primjerice, neki vozač tramvaja ne uspije napraviti test? Tko će ga zamijeniti, hoće li tramvaj zbog toga stati? Hoće li dio šaltera u Holdingu ili Poreznoj upravi biti zatvoren? A što je s pravosudnim policajcima? Vlada totalni kaos u sustavu i zato smo tražili odgodu – kaže Sever.
Izvor: narod.hr/jutarnji.hr