U sjeni pandemije covida-19 dramatično je smanjen postotak redovne imunizacije djece ne samo na području Srednjobosanske županije, nego i državi, a to izgleda nikoga, izuzev pedijatara, ne brine. Ukoliko se kažu ne osvijestimo, uskoro bismo se mogli suočiti s posljedicama, gotovo zaboravljenih zaraznih bolesti, a žrtve bi za razliku od covida-19, bila djeca.
Dok se svijet bori s posljedicama pandemije izazvane covidom-19, pedijatri upozoravaju na odsustvo odgovornosti prema zdravlju djece. To je posebno evidentno u potiskivanju imunizacije, pa je samo u SBŽ broj cijepljenih od zaraznih bolesti djece i mladih do 18 godina, prepolovljen. Zbog toga svakodnevno možemo očekivati pojavu već iskorijenjenih bolesti, koje ostavljaju teške posljedice na zdravlje.
“Velikog kašlja, morbila, zatim rubeole ili crvenke, dječje paralize, teških oboljenja koja su zapravo povijena, sad ponovo možemo očekivati jer nemamo kolektivnog imuniteta, imunizacija je pala tako nisko da više nemamo ni imunitet krda”, upozorava dr. Alisa Islamović, šefica Službe za zdravstvenu zaštitu djece i omladine u Domu zdravlja Travnik.
“Prije su roditelji bili savjesniji, puno više smo cijepili, ja naprimjer svoju djecu sam cijepila, međutim sad je to nešto čula kazala, ovaj kaže može ovo, može ono, MRP ne znam kaže djeca postaju autistična, ne govore, a mi čim se djeca rode damo mobitele, zar je to dobro”, kaže medicinska sestra Fatima Filan.
Razlozi za ovakvo stanje su raznoliki, od zatvaranja zdravstvenih ustanova da bi se spriječilo širenje covida-19, do neodgovornosti roditelja, ali i činjenice da, iako je imunizacija zakonom obavezna, za njeno neprovođenje, nema kaznene politike. Za razliku od roditelja koji zbog niza razloga odbijaju imunizaciju, oni koji to čine kažu.
“Redovno cijepim i mislim da je to sasvim normalno da bi trebala svaka majka da to uradi, kako zbog sebe tako i zbog djece. Nek nosi svako posljedice onako kako mora, a ja mislim da je to sasvim ispravno.”
“Ja kao dijete, cijepili su me roditelji, evo sad svoju djecu do sad sam cijepila redovno, mislim nema nikakvih posljedica.”
A koliko je zdravlje djece i omladine ugroženo potvrđuje i veći broj djece zahvaćene infekcijom koksaki virusa.
“To je vrlo česta infekcija kod djece, međutim u zadnja 2 mjeseca imamo epidemiju koksaki virusa koji izaziva usta, šaka i stopala, kod nas u županiji, ali i šire, zahvatilo je vrtićke skupine te školsku djecu”, dodaje dr. Islamović.
Stoga, pedijatri apeliraju ne samo na roditelje nego i na zdravstvene radnike, ali i kompletan sustav javnog zdravstva, da učine sve kako bi se povećala imunizacija djece i omladine. U suprotnom, posljedice bi mogle biti katastrofalne.
Izvor:federalna.ba