Zatvorska kazna u trajanju od 30 godina, na koju je osuđena Jelena Jovović jer je umišljajno pomogla partneru Nerminu Šišiću da na smrt pretuče njenog petnaestomjesečnog sina, prema ocjeni suca Žalbenog suda Crne Gore je opravdana težini izvršenog krivičnog djela i stupnju krivice optužene, piše Pobjeda.me.

Odlukom vijeća Žalbenog suda kojim je predsjedavala sutkinja Seka Piletić uvažena je žalba Tužiteljstva i zatvorska kazna od 20 godina zatvora, na koju je Jovović osuđena prvostupanjskom presudom, preinačena na 30. Istom odlukom Šišiću je potvrđeno 40 godina zatvora.

Žalbeni sud je zaključio kako je prvostupanjski sud prilikom odmjeravanja kazne Jovović olakšavajuće okolnosti optužene suviše vrednovao u njenu korist, a da pri tom nije na odgovarajući način cijenio otežavajuće okolnosti.

Olakšavajuće okolnosti za Jovović su njena ranija neosuđivanost, činjenica da je majka maloljetnog djeteta koje izdržava, kao i da je krivično djelo za koje je osuđena djelimično psihopatološki motivirano njenim smanjenim intelektualnim sposobnostima na razinu lake mentalne retardacije, u kojem slučaju je njena sposobnost shvatanja značaja krivičnog djela i upravljanja svojim postupcima bila smanjena, ali ne i bitno.

Po nalaženju ovog suda, otežavajuća okolnost za Jovović predstavlja činjenica da je Šišić dječaka zlostavljao duže vrijeme, između studenog 2017. i 4. veljače 2018. godine, da je dijete umrlo u najtežim mukama a da ona pri tom ništa nije poduzela da to spriječi.

Jovović je, po ocjeni suda, stvarala uvjete za izvršenje krivičnog djela, tako što je uključivala usisivač dok je Šišić tukao dječaka, kako bi prikrila plač, i brisala tragove krvi djeteta sa zida.

Ona je pred sudom kazala da je Šišić od studenog 2017. godine u njezinoj nazočnosti počeo udarati bebu, udarao ga je otvorenom šakom, ali i stisnutim pesnicama po licu, čupao za uši i stiskao za podbradak da ga podigne, te da je na glavi i licu djeteta primjećivala modrice.

Ispričala je i da je Šišić u jednom trenutku počeo sam boraviti sa djetetom u istoj sobi, čemu se ona nije protivila, jer je za to vrijeme boravila u dnevnoj sobi i gledala TV.

Iz dnevne sobe, Jovović je kazala kako je svako večer čula dijete kako plače i vrišti, a da u sobi u kojoj je Šišić boravio sa djetetom nije dozvoljavao da se svijetlo upali.

U mišljenju vještaka sudske medicine je zaključeno da je smrt ubilačkog porijekla i da je nastupila kao posljedica svježih tjelesnih povreda, nastalih najviše do 72 sata unazad od trenutka smrti.

Izvor.pogled.ba