Američki državni tajnik Anthony Blinken uputio je pismo članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine u kojem poziva na ograničene ustavne promjene u BiH.

U pismu, u koji je Fena imala uvid, Blinken navodi da je Daytonski mirovni sporazum stvorio snažne temelje na kojima je Bosna i Hercegovina izgrađena, što je omogućilo državi da uspostavi održiv put ka eventualnom članstvu u Europskoj uniji i snažnijem partnerstvu s NATO-om.

– Međutim, od početka je bilo shvaćeno da ustavni poredak, uspostavljen Daytonskim mirovnim sporazumom, nije uklesan u kamen i da je potrebno s vremenom izvršiti potrebne promjene. Neki od nedostataka Ustava Bosne i Hercegovine identificirani su u presudama Europskog suda za ljudska prava, uključujući odluku Sejdić-Finci, navodi američki državni tajnik u svom pismu.

On ističe da pitanja koja se navode u ovim presudama i slični problemi moraju biti riješeni.

– Problemi se ne mogu riješiti samo zakonodavstvom. Ograničene ustavne promjene bit će potrebne da bi se izvršila dosljedna reforma izbornog sustava koja mora biti u skladu sa zahtjevima za članstvo u Europskoj uniji i presudama europskih sudova – navodi Blinken.

On je također poručio da SAD podržavaju izmjenu Izbornog zakona BiH radi rješavanja relevantnih odluka Ustavnog suda BiH i provođenja mjera za postizanje većeg integriteta izbornog procesa koje će naredne izbore 2022. godine učiniti najslobodnijima i najpravednijima u povjesti Bosne i Hercegovine.

– 2021. godina je vaša prilika. Ne postoje izbori koji bi odvratili političke lidere od odgovornosti pregovaranja o potrebnim promjenama. Imamo nedavni primjer dogovora o Mostaru kojim se potvrdilo da su strane sposobne preuzeti i riješiti teške i složene probleme kompromisom i pažljivim, korak-po-korak pregovorima. Znam da u Bosni i Hercegovini postoje glasovi koji pozivaju na strpljenje, a ne na hitnost, uključujući neke koji vjeruju da Sjedinjene Države i naši europski partneri pripremaju “Dayton II” koji će iz temelja preoblikovati podjelu vlasti – navodi se u pismu Blinkena.

Kazao je kako su SAD vidjele da raniji reformski napori nisu uspjeli u Bosni i Hercegovini jer se previše toga odjednom pokušalo uraditi. Sjedinjene Države vjeruju da se BiH treba fokusirati na provođenje ograničenih, ali značajnih ustavnih, izbornih, pravnih i ekonomskih reformi kako bi osigurali prava svih građana u izbornom procesu, poboljšali integritet pravosuđa, smanjili korupciju, poboljšali ekonomski oporavak, i počeli obnavljati povjerenje građana u instutucije.

– Ovo je ostvariv cilj, koji zahtijeva samo političku volju da se postignu potrebni kompromisi. Vaše vodstvo bit će neophodno za ozbiljan, vjerodostojan proces. Sjedinjene Države bit će partner u ovom naporu, ali lideri u Bosni i Hercegovini će morati naporno raditi. Pozivam vas da se ozbiljno uključite u ovaj proces, da tim pitanjima posvetite pažnju koju zaslužuju i budete hrabri u traženju kompromisa. Radujem se suradnji s vama i Vladom Bosne i Hercegovine i nadam se da će se naše partnerstvo produbiti i da ćemo unaprijediti zajedničke interese. Sjedinjene Države su i dalje vaš najbliži prijatelj i najjači podržavatelj – zaključio je Blinken u pismu članovima Predsjedništva BiH.

/HMS/