Dodjela prestižne filmske nagrade Oscar, 93. po redu, koju iščekuje cijeli svijet, a koja će biti održana 25. odnosno 26. travnja po srednjeuropskom ljetnom vremenu, posebno zanima javnost u Bosni i Hercegovini.

U konkurenciji za najbolji strani film je i ostvarenje Jasmile Žbanić “Quo vadis, Aida?”, koji govori o genocidu u Srebrenici.

Ljubitelje filmske umjetnosti nekoliko sati dijeli od najiščekivanije večeri u godini, od dodjele najprestižnije filmske nagrade Oscar, koju dodjeljuje američka Akademija filmskih umjetnosti i znanosti.

  • po redu svečana dodjela održat će se u Dolby Theatreu i Union Stationu, i to s čak dva mjeseca zakašnjenja od prvobitnog plana, a odgođena je bila zbog pandemije koronavirusa

Zbog pandemije ove će godine štošta biti drugačije, od samog prijenosa uživo, broja zvanica koji će pred kamerama biti bez zaštitnih maski, ali kada se one ugase, morat će ih staviti na lice, holivudski moguli neće biti prisutni, govori će biti duži nego inače, sama dodjela bit će održana na dvije lokacije a prema riječima organizatora očekuje nas dosad neviđen spektakl.

Detalji su curili niz kapaljku ali jedan od producenata Steven Soderbergh između ostalog je prijenos, koji će trajati tri sata, opisao filmskim, a zna se i da će ga začiniti najveće filmske zvijezde poput Brada Pitta, Harrisona Forda i Halle Berry, koji će “glumiti sebe” ili barem neku od svojih filmskih verzija.

Nominacije za ovogodišnje nagrade bile su objavljene 15. ožujka, a njihova su imena svijetu obznanili Priyanka Chopra i Nick Jonas.

Producenti dodjele otkrili su ovih dana kako se trude napraviti što kvalitetniji i bolji prijenos koji će privući što više gledatelja te da su zato za pomoć zamolili neke od glumačkih zvijezda s A-liste poput Harrisona Forda, Brada Pitta, Halle Berry i Reese Witherspoon. No oni nisu jedini koji će svojim pojavljivanjem začiniti filmsku noć pa će im se pridružiti i Don Cheadle, Renee Zellweger, Regina King, Joaquin Phoenix, Rita Moreno, Laura Dern te Zendaya.

U nastavku donosimo popis svih nominiranih za ovu prestižnu nagradu.

Najbolji film

“Promising Young Woaman”

“Judas and the Black Messiah”

“Mank”

“Minari”

Nomadland”

“Sound of Metal”

“The Father”

“The Trial of the Chicago 7”

Najbolji glumac

  1. Anthony Hopkins;
  • Chadwick Boseman;
  • Gary Oldman;
  • Riz Ahmed i
  • Steven Yeun.

Najbolja glumica

  1. Viola Davis;
  • Andra Day;
  • Vanessa Kirby;
  • Frances McDormand i
  • Carey Mulligan

Najbolji sporedni glumac

  1. Daniel Kaluuya;
  • LaKeith Stanfield;
  • Leslie Odom Jr.;
  • Paul Raci i
  • Sacha Baron Cohen.

Najbolja sporedna glumica

  1. Maria Bakalova;
  • Glen Close;
  • Olivia Colman;
  • Amanda Seyfried i
  • Yuh-Jung Youn.

Najbolji redatelj/ica

  1. Chloé Zhao;
  • David Fincher;
  • Emerald Fennell;
  • Lee Isaac Chung i
  • Thomas Vinterberg.

Najbolji strani film

  1. “Colectiv”;
  • “Drunk”;
  • “Quo vadis, Aida?”;
  • “Shaonian de ni” i
  • “The Man Who Sold His Skin”.

Najbolji kostim

  1. “Emma”- Alexandra Bryne;
  • “Ma Rainey’s Black Bottom” – Ann Roth;
  • “Mank” – Trish Sommerville;
  • “Mulan” – Bina Daigeler.

Najbolja originalna pjesma

  1. “Da 5 Bloods”;
  • “Mank”;
  • “Minari”;
  • “News of the World” i
  • “Soul”.

Najbolji originalni scenarij

  1. “Promising Young Woman”;
  • “Judas and the Black Messiah”;
  • “Minari”;
  • “Sound of Metal” i
  • “The Trial of the Chicago 7”.

Najbolji adaptirani scenarij

  1. “Borat Subsequent Moviefilm”;
  • “Nomadland”;
  • “One Night in Miami”;
  • “The Father” i
  • “The White Tiger”.

Najbolja fotografija

  1. “Judas and the Black Messiah”;
  • “Mank”;
  • “Nomadland”;
  • “News of the World” i
  • “The Trial of the Chicago 7”.

Najbolja montaža

  1. “Promising Young Woman”;
  • “Nomadland”;
  • “Sound of Metal”;
  • “The Father” i
  • “The Trial of the Chicago 7”.

Najbolja scenografija

  1. “Ma Rainey’s Black Bottom”;
  • “Mank”;
  • “News of the World”;
  • “Tenet” i
  • “The Father”.

Najbolji zvuk

  1. “Soul”;
  • “Greyhound”;
  • “Mank”;
  • “News of the World” i
  • “Sound of Metal”.

Najbolja šminka i frizura

  1. “Emma”;
  • “Hillbilly Elegy”;
  • “Ma Rainey’s Black Bottom”;
  • “Mank” i
  • “Pinokio”.

Najbolja originalna pjesma

  1. “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”;
  • “Judas and the Black Messiah”;
  • “La vita davanti a sé”;
  • “One Night in Miami” i
  • “The Trial of the Chicago 7”.

Najbolji vizualni efekti

  1. “Love and Monsters”;
  • “Mulan”;
  • “Tenet”;
  • “The Midnight Sky” i
  • “The One and Only Ivan”.

Najbolji dokumentarni film

  1. “Colectiv”;
  • “Crip Camp”;
  • “El agente topo”;
  • “My Octopus Teacher” i
  • “Time”.

Najbolji kratkometražni dokumentarni film

  1. “A Concerto Is a Conversation”;
  • “A Love Song for Latasha”;
  • “Colette”;
  • “Do Not Split” i
  • “Hunger Ward”.

Najbolji animirani film

  1. “A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”;
  • “Soul”;
  • “Onward”;
  • “Over the Moon” i
  • “WolfWalkers”.

Najbolji kratkometražni igrani film

  1. “Feeling Through”;
  • “The Letter Room”;
  • “The Present”;
  • “Two Distant Strangers” i
  • “White Eye”.

Izvor:avaz.ba