O opasnostima alkohola u vožnji ne treba trošiti riječi. Trećina poginulih u prometu Hrvatskoj stradali su zbog nesreća u kojima su sudjelovali vozači pod utjecajem alkohola. Mnogi vozači, nažalost, ne čekaju otrježnjenje i pripiti sjedaju za upravljač vozila, a mnogi misle da su spremni za vožnju pola sata ili sat nakon pića. To, nažalost, nije točno i pretjerano samopouzdanje također može biti opasno.
Alkohol dugo ostaje u organizmu. U Velikoj Britaniji je u periodu od pet ujutro do 11 ujutro kažnjena četvrtina vozača zbog vožnje u pijanom stanju (a tamo je dopušteno 0,8 promila, više nego kod nas). Što nam to govori? Nakon noćne pijanke, alkohol se zadržava u organizmu i vozači još nisu spremni sjesti za upravljač automobila.
Dakle, s alkoholom budite oprezni, a pogotovo s procjenom kad možete voziti. Kako će alkohol djelovati na vas? Ovisi to o spolu, dobi, metabolizmu, masi konzumenta, vrsti alkohola, o tome što ste jeli prije pijenja, razini stresa kojoj ste izloženi… Britanska organizacija za sigurnost prometa Road Respect analizirala je konzumaciju alkohola i sposobnost za vožnju te je izdala preporuke koliko biste trebali čekati nakon pića, odnosno koliko dugo alkohol ostaje u organizmu. Probajte se držati ovih uputa, piše Revija HAK.
Čaša vina (13.5 posto alkohola)
Jedno piće – 3.5 sata
Dva pića – 7 sati
Tri pića – 10.5 sati
Četiri pića – 14 sati
Pet pića – 17.5 sati
Čašica žestokog pića (40 posto alkohola)
Jedno piće – 1.5 sat
Dva pića – 3 sata
Tri pića – 4.5 sata
Četiri pića – 6 sati
Pet pića – 7.5 sati
Pivo, lager (5 posto alkohola)
Jedno piće – 2.5 sata
Dva pića – 5 sati
Tri pića – 7.5 sati
Četiri pića – 10 sati
Pet pića – 12.5 sati
Izvor:pogled.ba