Nogometaši Villarreala pobjednici su ovosezonskog izdanja Europske lige, oni su finalu u Gdanjsku svladali Manchester United sa 12-11 (1-0, 1-1, 1-1) nakon boljeg izvođenja 11-eraca.

Villarreal je poveo golom Gerarda Morena (29), a poravnao je Edinson Cavani (55).

Španjolski je predstavnik jednu od svojih rijetkih prilika iskoristio u 29. minuti kada je Dani Parejo ubacio s lijeve strane, a Moreno izbjegao pozornosti Lindeloefa i iz blizine svladao De Geu.

Manchester United je dominirao većim dijelom utakmice, no samo je Cavani u 55. minuti uspio poslati loptu iza leđa Rullija i to uz priličnu dozu sreće jer je u gužvi u kaznenom prostoru Villarreala uspio skrenuti loptu i prevariti vratara koji se već bacio u namjeri da zaustavi udarac s distance.

Prilikom izvođenja 11-erca 21 od 22 izvođača bili su sigurni, a onda je udarac vratara Manchester Uniteda Davida De Gee obranio Rulli i tako postao junak Villarreala.

Za Villarreal, koji je u četvrfinalu izbacio zagrebački Dinamo, ovo je prvi trofej u 98-godišnjoj klupskoj povijesti.

Manchester United je, pak, ostao na jednoj osvojenoj Europskoj ligi iz 2017. godine, a to mu je ujedno i posljednji osvojeni trofej.

VILLARREAL – MANCHESTER UNITED 12-11 (1-0, 1-1, 1-1)

Gdansk stadion

Gledatelja: 9.500

Sudac: Turpin (Francuska)

Strijelci: 1-0 G. Moreno (29), 1-1 Cavani (55)

11-erci: 2-1 G. Moreno, 2-2 Mata, 3-2 Dani Raba, 3-3 Alex Telles, 4-3 Alcacer, 4-4 Bruno Fernandes, 5-4 A. Moreno, 5-5 Rashford, 6-5 Parejo, 6-6 Cavani, 7-6 Moi Gomez, 7-7 Fred, 8-7 Albiol, 8-8 James, 9-8 Coquelin, 9-9 Shaw, 10-9 Mario Gaspar, 10-10 Tuanzebe, 11-10 Pau Torres, 11-11 Lindeloef, 12-11 Rulli, De Gea – Rulli obranio

VILLARREAL:
Rulli – Foyth (Mario Gaspar, 88), Albiol, Pau Torres, Pedraza (A. Moreno, 88) – Parejo, Capoue (Dani Raba, 120+3), Trigueros (Moi Gomez, 77) – G. Moreno, Bacca (Coquelin, 60), Pino (Alcacer, 77)

MANCHESTER UNITED: De Gea – Wan-Bissaka (Mata, 120+3), Lindeloef, Bailly (Tuanzebe, 116), Shaw – Pogba (James, 116), McTominay (Alex Telles, 120+3) – Greenwood (Fred, 100), Bruno Fernandes, Rashford – Cavani

Tijek utakmice:

De Gei brani Rulli! Villarreal je osvojio Europsku ligu.

Geronimo Rulli, vratar Villarreala sada zabija za 11:10.

Lindelof zabija, ovo je sada 10:10. Nevjerojatna utakmica.

Pau Torres sada isto zakucava pod gredu, 10:9.

Axel Tuanzebe zabija za Engleze za 9:9.

Mario Gaspar zakucava pod gredu, sada je 9:8 za Villarreal.

Luke Shaw sada puca i zamalo Rulli skida.

Coquelin je zabio za Villarreal, riskantno, ali je ušlo.

Daniel James zabija za United.

Zabija i Raul Albiol.

Fred zabija za United i nastavljamo s kaznenim udarcima.

Moi Gomez isto zabija.

Zabio je i Edinson Cavani.

Zabija i Daniel Parejo, svih pet udaraca su Žuti pospremili u mrežu.

Marcu Rashford vara Rullija, svi su sigurni do sada.

Alberto Moreno je majstorski pucao uz samu vratnicu.

Bruno Fernandes zabija, Rulli je dirao loptu ali nije uspio obraniti.

Paco Alcaser zabija za Španjolce.

Alex Telles zabija sigurno za United.

Dani Raba zabija za Villarreal.

Juan Mata zabija sigurno za United.

Gerard Moreno je prvi pucao i zabio.

Izvode se kazneni udarci.

120′ Nakon tri minute sudačke nadoknade sviran je kraj. Kreće izvođenje kaznenih udaraca

118′ Igrači sve više leže, izgledno je da ćemo gledati i izvođenje kaznenih udaraca.

113′ Ogromna sada gužva u kaznenom prostoru Manchester Uniteda. Lopta je pogodila Freda u ruku, VAR je pregledavao što se dogodilo, no neće biti kaznenog udarca za Španjolce.

111′ Ušli smo u posljednjih deset minuta produžetka, čini se da su momčadi već na izmaku snaga.

105′ Završio je prvi produžetak, rezultat je i dalje 1:1.

102′ Opet odlično ubacuje Parejo, ali De Gea odbija u korner. To je njihov sedmi udarac iz kuta.

100′ Manchester United sada radi tek prvu promjenu na utakmici, ušao je Fred, a izašao Greenwood.

99′ Villarreal se sada dobro otvorio, no Alberto Moreno iz solidne situacije puca daleko pored gola.

91′ Počeli su produžeci. Tko će osvojiti Europsku ligu još uvijek ne znamo.

90′ Čeka se početak produžetaka.

90+3′ Čekaju nas produžeci. Regularni dio završio je 1:1.

90′ Igrat će se tri minute sudačke nadoknade.

89′ Paul Pogba je bio u obećavajućoj situaciji, ali puca glavom sa sedam, osam metera visoko preko gola.

88′ Sve smo bliže produžecima u Gdanjsku.

81′ Marcus Rashford puca, ali lopta odlazi neopasno pored gola.

74′ Manchester United trenutno kontrolira stvari na terenu, no ne uspijevaju opasnije zaprijetiti Rulliju.

57′ Odmah prilika i za Brunu Fernandesa, ali puca pored gola. Izjednačujući gol dao je krila Unitedu.

55′ GOOOOOL za Manchester United. Zabio je Edinson Cavani za 1:1! Provjeravalo se je li bilo zaleđa, ali sudac je pokazao na centar.

54′ Etienne Capoue dobiva žuti karton, on je prvi opomenuti igrač u ovoj utakmici.

47′ Velika prilika i gužva pred vratima Manchester Uniteda. Crveni vragovi su uspjeli nekako izbaciti loptu.

46′ Počelo je drugo poluvrijeme.

45+2′ Završilo je prvo poluvrijeme. Villarreal vodi.

45+1′ U sudačkoj nadoknadi prilika za United. Prošao je Greenwood, ubacio, a Raul Albiol zamalo šalje loptu u svoj gol. Rulli ipak brani.

38′ Očekivano United sada ima još veći posjed, a Villarreal se nekako nada da će na poluvrijeme otići s prednošću.

29′ GOOOOOOL Villarreal je poveo. Nakon ubacivanja Daniela Pareja, nezaustavljivi Gerard Moreno posprema loptu u mrežu. Žuta podmornica vodi!

28′ Yeremy Pino puca prema vratima, ali lopta odlazi pored gola.

22′ Villarreal se oslobodio pritiska te sve više dolazi pred gol De Gee. Za sada nisu stvorili neku veliku priliku, no nagovještavaju da se neće olako predati.

15′ Eric Bailly je sapleo protivnika i Clement Turpin je signalizirao faul. Nakon ubacivanja iz drugog se plana ubacio Trigueros, ali nije dobro zahvatio loptu te je otišla dalleko od gola.

9′ Evidentno je da United dominira, Villarreal za sada teško iznosi loptu sa svoje polovice.

8′ Juan Foyth je završio razbijenog nosa, ali će nastaviti igru.

5′ Početno ispitivanje snaga s time da Manchester više kontrolira loptu.

1′ Počela je utakmica.
0′ Čeka se početak utakmice u Gdanjsku.