U finalu ovosezonskog izdanja košarkaške Eurolige igrat će Anadolu Efes i Barcelona.

U polufinalnim dvobojima završnog turnira u Kölnu Anadolu Efes je svladao branitelja naslova CSKA iz Moskve sa 89-86 (25-15, 24-22, 22-18, 22-31), dok je Barcelona pobijedila milanski Armani Exchange sa 84-82 (27-24, 24-18, 16-29, 17-11).

U reprizi finala posljednjeg izdanja Eurolige otprije dvije godine turski je sastav dominirao kroz prve tri četvrtine dvoboja te 12 minuta prije kraja vodio s velikih 71-51. No, tada je došlo do velikog pada u igri Efesa te se CSKA u samoj završnici primaknuo na 87-86 i imao napad za pobjedu.

No, Will Clyburn je promašio tricu za vodstvo 16 sekundi prije kraja, da bi tricu promašio i Darrun Hilliard 11 sekundi prije isteka vremena, a nakon obrambenog skoka Krunoslava Simona Shane Larkin je dobio dva slobodna bacanja sedam sekundi prije kraja. Pogodio je samo jedno pa je CSKA dobio novu priliku, ali Clyburn je promašio još jednu tricu za preokret sekundu prije kraja. Potom je Larkin dobio još dva slobodna bacanja i pogodio jedno za konačnih 89-86.

Simon je za Anadolu Efes igrao 29:40 minuta i postigao 10 koševa (šut za dva 3-5, trica 1-3, slobodna bacanja 1-1) uz šest skokova, tri asistencije i jednu osvojenu loptu. Najbolji u dresu turskog sastava bio je Vasilije Micić sa 25 ubačaja, Rodrigue Beubois je dodao 15, dok su CSKA predvodili Clyburn sa 26 i Daniel Hackett sa 17 poena.

Drugi polufinalni dvoboj bio je također dramatičan i odlučen u posljednjoj sekundi kada je Cory Higgins pogodio šut s vrha reketa za konačnih 84-82 i prolazak Barcelone u finale.

U prvom poluvremenu oba sastava su bila odlična u napadu, Barcelona je ubacila čak 51 poen, no u nastavku se igralo mnogo čvršće. Armani je na kraju treće četvrtine poveo sa 71-64, no Barcelona se zahvaljujući odličnoj igri Nicka Calathesa vrlo brzo vratila u egal. Kevin Punter je odličnom tricom minutu prije kraja poravnao na 82-82, potom su oba sastava propustila po jedan napad, posljednju priliku za Armani imao je upravo Punter koji je promašio još jedan šut za tri osam sekundi prije isteka vremena, da bi zatim loptu uzeo Higgins i donio Barceloni prolazak u njezin osmi finale Eurolige.

Najučinkovitiji u sastavu Barcelone bio je Nikola Mirotić sa 21 ubačajem, Calathes je dodao 17, ali je zbog ozljede gležnja morao napustiti utakmicu 3:22 minuta prije kraja, dok je Higgins ubacio 11. Punter je ubacio 23 za Armani, 14 je dodao Vladimir Micov, a 13 Shavon Shields.

Anadolu Efes dosad nikad nije bio prvak Europe, jedini nastup u finalu imao je 2019. godine, dok je Barcleona osvojila dva naslova iz sedam finala, a posljednji 2010. godine kada je i posljednji put igrala dvoboj za naslov.

Finale je na programu u nedjelju od 20.30.