U posljednja 24 sata zabilježeno je devet novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 499. Među njima je 140 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 11 pacijenata. Preminula je jedna osoba.
Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 360.246 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 8219 preminulo, ukupno se oporavilo 351.528 osoba od toga 67 u posljednja 24 sata.
U samoizolaciji je trenutno 3817 osoba.
Do danas je ukupno testirano 2,166.780 osoba, od toga 1618 u posljednja 24 sata.
Zaključno s 4. srpnja utrošeno je 2,669.307 doza cjepiva. Dosad su 1,508.083 osobe cijepljene s najmanje jednom dozom, među kojima je njih 1,161.224 primilo obje doze. Na dan 4. srpnja utrošene su 4913 doze cjepiva.
U Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo nisu zadovoljni brojem cijepljenih građana.
– Nažalost, nismo zadovoljni s postotkom koji smo se nadali da ćemo imati.Želja nam je svima bila da tijekom lipnja procijepimo više od 50 posto ukupnog stanovništva, brojke su nam puno manje. Tek oko 35 posto ukupnog stanovništva je cijepljeno, što nije dovoljno da bi bili mirni i da bi mogli živjeti po starom normalnom, rekla je epidemiologinja Dijana Mayer.
Istra: Upućen poziv građanima da se cijepe
Stožer civilne zaštite Istarske županije uputio je javni poziv na cijepljenje protiv Covida-19 u kojem se pozivaju osobe starije od 18 godina s područja Istre, koje se još nisu cijepile, da pristupe cijepljenju bez zakazanog termina.
– Na cijepljenje je potrebno donijeti osobnu i zdravstvenu iskaznicu, a cijepiti se mogu samo osobe koje do sada nisu cijepljene i koje imaju zdravstvenu iskaznicu Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, priopćili su iz istarskog Stožera civilne zaštite.
Građani se tijekom ovog tjedna na cijepljenje mogu javiti u Buzetu, Labinu, Pazinu, Tinjanu, Poreču, Vižinadi, Puli, Medulinu, Rovinju, Umagu, Novigradu i Vodnjanu.
– Epidemiološko stanje u županiji već je nekoliko tjedana povoljno, ali i dalje se pomno prati što se događa u susjedstvu. Naši epidemiolozi prate situaciju. Mi smo vrlo osjetljivi na to što se događa i znamo da nećemo biti imuni na širenje virusa u našem okruženju, poručio je načelnik županijskog Stožera civilne zaštite Dino Kozlevac.
Najveći broj oboljelih posljednjih je tjedana u Zadru. Zato je županijski stožer za vikend donio odluku da nema masovnih okupljanja i koncerata na mjestima na kojima se ne mogu kontrolirati mjere nacionalnog Stožera. Inače, jučer je zabilježen samo jedan slučaj zaraze u Zadarskoj županiji jer se ljudi vikendom manje testiraju.
– Mi sad ovih sljedećih četiri dana čekamo da vidimo hoće li te brojke pasti. Naš prosjek prošli tjedan je bio negdje između 40 i 50. To nam ne treba. Znači nama brojke, mi imamo otprilike između 30 i 50 posto svih pozitivnih u Hrvatskoj. To svakako nije za šalu, rekao je epidemiolog Alan Medić.
Delta-soj se širi Europom
Vrlo zarazni delta-soj koronavirusa ubrzano se širi Europom i gotovo sigurno će postati dominantan i u Hrvatskoj. Iz opreza, mnoge države ponovno pojačavaju mjere. Svi povratnici iz visokorizičnih zemalja, kakvima Slovenija, primjerice, smatra njih 40-ak, opet moraju u desetodnevnu karantenu.
Europski centar za kontrolu bolesti procjenjuje da će potkraj kolovoza taj soj činiti 90 posto svih novih slučajeva zaraze na području Europske unije. Na poseban oprez pozivaju one koji se nisu cijepili te mlade. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, delta-soj već se proširio u 100 zemalja.
– U zemljama s niskom stopom cijepljenih strašni prizori prenatrpanih bolnica ponovno postaju uobičajeni. Nijedna zemlja još nije sigurna. Delta-inačica je opasna, nastavlja se razvijati i mutirati, upozorio je Tedros Adhanom Ghebreysus generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije.
Izvor:hrt.hr