Miroslav Škoro podnio je neopozivu ostavku na dužnost predsjednika stranke Domovinski pokret te na sve ostale dužnosti u stranci, s danom 20. srpnja 2021. godine, objavio je na svom profilu na Facebooku.
“Ostavku podnosim jer smatram da je sazrelo vrijeme da Domovinski pokret nastavi svoje uspješno političko djelovanje pod drugim, novim vodstvom. Ponosan sam što smo uspjeli oformiti političku stranku DP, koju je hrvatski narod prepoznao kao opciju koja želi, može i zna očuvati hrvatske nacionalne interese, vrijednosti koje su utkane u naše državne i narodne temelje. Bila mi je iznimna čast i najiskrenije vam zahvaljujem na ukazanom povjerenju, koje sam dobio odlukom da budem prvi predsjednik Domovinskog pokreta. U tek nešto više od godine dana od osnutka naše stranke, zajedničkim smo naporima ostvarili velike uspjehe na državnim i lokalnim izborima, nametnuvši se, uz potvrdu volje birača, kao treća snaga i treća opcija u Republici Hrvatskoj. To, kao i beskompromisno političko zalaganje za ključne nacionalne interese i slobode svakog našeg državljana – nitko nam ne može osporiti. Iako se ovim putem, iz posve osobnih razloga, odričem prava biti biran na dužnosti i u tijela Domovinskog pokreta, ostat ću i dalje vjerni član stranke i svojim sudjelovanjem u njezinom radu te svim pratećim aktivnostima, bez zadrške ću pridonositi ostvarenju naših stranačkih interesa”, napisao je.
Domovinski pokret: Hvala ti od srca, dragi Miro
Domovinski pokret nedugo nakon što je Miroslav Škoro objavio da daje neopozivu ostavku na mjesto predsjednika stranke, oglasio se priopćenjem.
– Iako nas je ostavka našeg predsjednika, Miroslava Škore, pomalo zatekla, s razumijevanjem je prihvaćamo i osjećamo ljudsku i političku dužnost, ovim putem iskazati veliku zahvalnost, korektnom i poštenom čovjeku, koji je unatoč uspješnoj karijeri i osobnoj situiranosti, ali i nemalim zdravstvenim rizicima, odlučio izložiti sebe, svoju obitelj i prijatelje, kako bi u nemilosrdnoj političkoj areni pokušao naše društvo učiniti boljim, našu državu snažnijom, a naciju ponosnijom.
Hvala Ti, od srca, dragi naš Miro, što si još od predsjedničkih izbora pokazao da svoje voliš, što nisi odustao i već na parlamentarnima, svima dao do znanja da je vrijedilo, a na lokalnima nastavio inzistirati na istini, vodi dubokoj…
Miroslav Škoro je nesebično izložio sebe, svoje zdravlje i svoju obitelj, odrekao se uspješnih poslova i doktorata, ali i onoga što najviše voli – svojih pjesama, kako bi pokušao od Hrvatske napraviti bolje mjesto za život, zemlju iz koje neće odlaziti ni njegova, ni djeca svih dugih Hrvata.
U samo godinu dana od osnutka Domovinskog pokreta, koliko je Miroslav Škoro bio na čelu naše stranke, nametnuli smo se, u vrlo teškim okolnostima, kao treća politička snaga u državi, kao autentična, nacionalna i suverenistička opcija koja je nakon parlamentarnog i lokalnog izbornog ciklusa postala stvarna oporba globalističkoj vlasti, bilo da je riječ o vidljivim ili prikrivenim, malim ili velikim koalicijama samoprozvanih desnih, a zapravo lijevih, nenarodnih snaga.
Hvala Ti, dragi Miro, što si sebe ugradio u temelje pokreta koji je izrastao u političku snagu koja će posve sigurno promijeniti Hrvatsku i koju sada više nitko ne može zaustaviti. Tvoj odlazak kod nas je stvorio samo još veću obvezu da ustrajemo tamo gdje si Ti politički stao, ne zbog oportunizma, već zbog odgovornosti i ljubavi prema Domovini i svima nama.
Politički put Miroslava Škore
U zadnjih nešto manje od dvije godine Škoro je prošao intenzivan politički put u kojem je zabilježio zapažene rezultate, te bio nadomak tome da postane odlučujući faktor u državnoj politici. No, svaki put bi mu to ‘za dlaku’ promaklo.
Na posljednjim lokalnim izborima Škoro je ušao u finale izbora za gradonačelnika Zagreba, međutim, u drugom krugu je s 34 posto osvojenih glasova birača izgubio od Tomislava Tomaševića. To je bio njegov treći neuspjeh u manje od dvije godine.
I nakon parlamentarnih izbora u srpnju 2020., na kojima je tvrdio da će osvojiti većinu u Saboru i biti u poziciji formirati većinu, okupljeni oko Škore osvojili su ozbiljan rezultat od 16 mandata, ali nedovoljan za prikupljanje većine.
Naknadno su se od Domovinskog pokreta odvojili Hrvatski suverenisti sa svoja četiri mandata, a poslije su Škoru napustili i Karolina Vidović Krišto i Milan Vrkljan koji su postali nezavisni zastupnici čime je DP ‘spao’ na 10 saborskih mandata.
Tim izborima prethodili su izbori za predsjednika RH krajem 2019. na kojima je Škoro osvojio 24,4 posto glasova te mu je s takvim rezultatom ‘za dlaku’ izmaknuo drugi krug u koji su ušli Zoran Milanović i Kolinda Grabar Kitarović.
Podsjetimo, Škoro je od siječnja do studenoga 2008. bio i zastupnik HDZ-a u 6. sazivu Hrvatskog sabora, no tada je, za manje od godinu dana, izašao iz Sabora, dao neopozivu ostavku i kazao da napušta aktivnu politiku razočaran činjenicom da se svi političari u Hrvatskoj generalno prikazuju kao lopovi.
Izvor:hrt.hr