Poslanici u Parlamentu FBiH sutra odlučuju o sudbini oko 5.000 roditelja ili srodnika koji njeguju najugroženije, osobe s poteškoćama u razvoju. Ukoliko ovaj Zakon prođe parlamentarnu proceduru, za svoj cjelodnevni angažman dobit će minimalnu plaću, i šansu za odlazak u mirovinu, piše N1.
Nema Emina Agić vremena za zaposlenje. Njen posao je svakodnevna briga o devetogodišnjim Nejri i Nejli. Na rođenju su im dijagnosticirane cerebralna paraliza i epilepsija. Nema novca kojim se to može platiti, no njih dvije nađu način.
“Kada me zagrle, kada osjetite tu ljubav, to je nešto neopisivo. Kada te zovnu, kada znaju da sam ja uz njih. To je nešto najviše što me dirne”, navela je Emina Agić.
A mogu je zagrliti – zahvaljujući istrajnosti Emine i njenog supruga. Svakodnevne vježbe, posjete liječnicima, odlasci u banje. I sve to košta. Samo jedna posjeta banji u Srbiji košta ih 4.000 KM. Jedna kolica koja su uz pomoć prijatelja kupili, također 4.000. Plaćaju i dio lijekova.
“Njene kapi Depakine koje kupim u Sarajevu koštaju 55 KM, a kutija tih tableta je 80 KM, a njen sirup Depakine je 10 KM, to se može nekako priuštiti”, pojasnila je Agić, više pogledajte OVDJE.
Nada da će Parlament FBiH usvojiti Prijedlog Zakona
Ne žele roditelji djece s poteškoćama sažaljene, ne žive u siromaštvu, no novac im svakako treba, jer pored terapija, ove djevojčice trebaju sve što i njihove vršnjakinje. Zbog toga se nadaju da će Parlament Federacije usvojiti Prijedlog Zakona o roditeljima njegovateljima.
“Kad ostarimo, a svi ćemo ostariti, neku čovjek pomoć mora imati. Bilo kakvu, da se bar nečemu nadamo, A ovako ne nadaš se ničemu”, dodala je sugovornica.
Ako sutra parlamentarci usvoje ovaj prijedlog. Emina, ali drugi roditelji koji 24/7 brinu o djeci dobit će minimalnu plaću i plaćeno mirovinsko i zdravstveno osiguranje.
“Roditelji – njegovatelji, ne oni koji odgajaju dijete, već njeguju, koji u njegovo ime zadovoljavaju osnovne životne potrebe. Da se napije vode, da se najede, da se odvede do toaleta, da se aspirira, sve ono što ga održava u životu, obično su to majke, napuštaju svoj posao, i preuzimaju ulogu njegovatelja. Oni to rade s ljubavlju”, kazala nam je Ines Kavalec, predsjednica UG Dajte nam šansu.
550 KM za 5.000 osoba
Procjene su da je osoba u ovakvoj poziciji na području FBiH oko 5.000 osoba.
“Negdje na ruke će dobivati 550 KM, svi doprinosi koji ugovor o radu nosi sa sobom, i u konačnici će ostvariti mirovinu”, izjavila je Kavalec.
Raniji prijedlog Vlada je amandmanima izmijenila, tako da će svi koji su roditelji ili srodnici njegovatelji imati pravo na status zaposlenog.
“Ono što je jako bitno je da je ukinuta dobna granica od 30 godina za osobe s invaliditetom. Time se omogućava da roditelji, odnosno srodnici mogu ostvariti ovo pravo neovisno o starosti osobe s invaliditetom”, rekao je Vesko Drljača, ministar socijalne zaštite FBiH.
Sada je na poslanicima, a onda i na delegatima u Parlamentu FBiH da procjene. Da li je posao Emine Agić i još oko 5.000 građana FBiH vrijedan da podignu ruku za Prijedlog zakona o statusu roditelja/njegovatelja?
Izvor:N1