Završio je sastanak premijera Andreja Plenkovića s generalima, zapovjednicima i visokim časnicima koji su sudjelovali u VRO “Bljesak”. Povod sastanka je zamolnica Tužiteljstva Bosne i Hercegovine za pružanje međunarodne pravne pomoći dostavljene na temelju Sporazuma između Vlade RH i Vlade BiH o pravnoj pomoći u građanskim i kaznenim stvarima.
Uz premijera, na sastanku su sudjelovali ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, ministar obrane Mario Banožić, ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica te ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman.
– Cilj sastanka bio je da ih upoznamo sa sadržajem zamolnice, da dobiju informaciju o čemu je riječ od ministra branitelja. Ovdje nije riječ o optužnicama, optužnice ne postoje. Ovim zahtjevom privremeno su prekinute sve radnje u vezi ovog predmeta od strane nadležnih tijela BiH, kazao je Plenković.
– Riječ je o žrtvama koje su se dogodile za vrijeme operacije Bljesak u Bosanskoj Gradiški i Kozarskoj Dubici. Kaznena djela koja se spominju su ratni zločin protiv civilnog stanovništva i povrede zakona i običaja ratovanja. Bit i poveznica s ratnim vojnim zapovjednicima je formulacija o naredbi za takozvano neselektivno granatiranje. Vlada RH će putem ministarstva pravosuđa do u detalje proučiti dokumentaciju, poručio je Plenković, dodajući da će se nakon toga donositi odluke koje su na institucijama Hrvatske.
– Odluke ćemo donositi na temelju zakona RH i međunarodnih sporazuma koje je Hrvatska potpisala. Sastanak je protekao vrlo dobro, riječ je o iskrenom razgovoru gdje smo kao Vlada izvijestili zapovjednike o čemu je riječ, čuli smo njihov stav. Poslat ćemo priopćenje o sadržaju sastanka. Idući sastanak će biti kada ministarstvo pravosuđa podnese detaljno izvješće, rekao je premijer.
– Legitimnost Bljeska i Oluje nitko ne može dovesti u pitanje, to je ono što je prvo. Što se tiče eventualno drugih postupaka koji bi mogli slijediti, o njima ćemo govoriti. Zauzet ćemo stav koji štiti hrvatske nacionalne interese, zapovjednike i dignitet Domovinskog rata, stav hrvatskih institucija je jedinstven, rekao je Plenković.
Miljavac: Nije bilo zapovijedi za granatiranje civilnih ciljeva
Dogovorili samo da ćemo se ponovno sastati, rekao je predsjednik Hrvatskog generalskog zbora Pavao Miljavac.
– Moram reći da su svi generali manje više iznijeli svoj stav i došlo smo do zaključka da je varijanta da to preuzme ministarstvo i da se nakon detaljne analize ponovno nađemo. Jednoglasno su se svi složili. Postoji varijanta A, da jednostavno odbijemo, ali što bi to značilo – Hrvatska bi se riješila problema, a za generale bi vjerojatno dignuli optužnice u BiH, tjeralice i mi bismo bili blokirani za svoj život i da se praktički ne mičemo iz Hrvatske, rekao je Miljevac.
– Mi znamo što smo radili, kako i da nikad ni u jednom momentu nije bilo zapovjedi za granatiranje civilnih ciljeva. A u ratu se gine, nije to balet, ima i nevinih žrtava, podsjetio je general.
Potom je riječ ponovno preuzeo premijer.
– Trenutkom slanja zamolnice pravosudna tijela BiH su zaključila da se tim konkretnim predmetom bave hrvatska pravosudna tijela i u tom trenutku privremeno se prekidaju sve mjere u vezi s gonjenjem bilo koga tko je tu naveden, pojasnio je premijer pravosudni aspekt ove situacije.
– Nema potrebe za spekulacijama, stvar je ozbiljna i tako ćemo je tretirati, dodao je.
– Oni na koje se ta zamolnica odnosi imaju svako pravo da o tome budu informirani i zaslužuju naše poštovanje, zato smo održali sastanak. Ni ovi događaji ni dokumentacija, o tome se prikupljaju informacije proteklih 25 godina. Zašto je do toga došlo ja ne želim spekulirati. Hrvatska država je dobila zamolnicu i ona će nju na adekvatan i zakonit način tretirati, objasnio je premijer.
Na sastanku je bilo osam visokih časnika, rekao je Plenković. Bilo je pozvano njih 11, ali tri se nisu mogla pojaviti.
Na pitanje zašto su u zamolnici navedeni generali, a ne niži časnici, Plenković je rekao da nije vlada sastavljala optužnicu.
– Da smatramo da je to dobro i da smo oduševljeni time, odgovor znate, rekao je, navodeći da je na sastanku bilo osam visokih časnika.
Domazet Lošo: Pohvalno je da je došlo do sastanka
Davor Domazet Lošo nakon sastanka je dao izjavu novinarima.
– Priopćenje će dati predsjednik Vlade Plenković i general Miljavac. Mislim da je dobro da je došlo do sastanka, čak i pohvalno, da će se nastaviti. Kada ministarstvo pravosuđa prouči dokumentaciju ponovno će pozvati nas generale i onda ćemo konačno zauzeti stav. Nema disonantnih tonova. Hrvatska je vodila najčistiji rat i pokazali smo po kojim elementima se to temelji, naravno ovo su malo šire geopolitičke igre, globalne, iz BiH i dobro je da je do sastanka došlo, rekao je.
– Prema posljednjim navodima, navodno je riječ o prekomjernom granatiranju u kojem su poginuli i civili. Ono što Ministarstvo pravosuđa može sada učiniti jest da tu zamolnicu odmah odbije, tada sve ostaje na Tužiteljstvu BiH koje te postupke može nastaviti, ako se to dogodi može doći i do dizanja međunarodne tjeralice. Ministarstvo može i sve proslijediti DORH-u koje pokreće neovisnu istragu, a onda sve ovisi o rezultatima te istrage, rekla je u javljanju za podnevni Dnevnik HTV-a Iva Magušić-Dumančić.
Lošo: Pitanje je hoće li se politika postaviti na pravi način
General Davor Domazet Lošo komentirao je prije sastanka u Vladi optužbe koje su na račun zapovjednika operacije Bljesak stigle iz Bosne i Hercegovine.
– Tek kad vidimo znat ćemo što treba odgovoriti. Mislim da admiral zna što treba odgovoriti jer je on planer operacije, rekao je Lošo novinarima.
Na pitanje brinu li ga optužbe iz susjedne zemlje, Lošo je odgovorio:
– Kakva zabrinjavanja, ostavite ta pitanja! Pitanje je hoće li se politika postaviti na pravi način, ovo je malo veća geopolitička igra. Mi živimo u vremenima kad se ruši jednopolarni svijet i stvara višepolarni. Europa je davno izgubljena!, rekao je.
Miljavac: Malo je stvari koje nisu političkeI Pavao Miljavac stigao je na sastanak u zgradi Vladi.
– Svako tko je na optužnici će imati nešto za reći. Ne mogu ništa očekivati. Očito će biti neka procedura, vidjet ćemo koja. Ne očekujem ništa, to je sve na brzinu došlo, ovisno što piše u optužnici, većina će odlučiti što će biti, rekao je Miljavac.
Na pitanje jesu li ove otpužbe političke, Miljavac kazao je:
– Dugo sam u cijeloj priči, od devedesete, malo je stvari koje nisu političke.
Miljavac je novinarima rekao i da su se “manje-više svi” odazvali pozivu iz Vlade.
Plenković je u utorak ratnim zapovjednicima poručio kako optužnice ne postoje te da će ih Vlada zaštititi, kao i nacionalne interese.
– Vodit ćemo se bitnim načelom vladavine prava. Svaki potez koji radimo treba biti utemeljen na zakonu i na međunarodnim sporazumima koje imamo, rekao je Plenković.
Prethodno je naglasio kako nikakvi pravni procesi neće dovesti u pitanje oslobodilački karakter operacija Bljesak i Oluja.
Ministarstvo pravosuđa potvrdilo je da su zamolnicu zaprimili diplomatskim putem 6. kolovoza i da je riječ o postupku u kojem Tužiteljstvo BiH “sumnja da je četrnaest državljana Hrvatske navodno počinilo kaznena djela koja BiH dovodi u vezu s VRO ‘Bljesak'”.
Prema hrvatskim medijima, na popisu tužitelja iz BiH su generali Pavao Miljavac, Mladen Markač, Marijan Mareković, Davor Domazet Lošo, Luka Džanko te trojica umrlih generala Petar Stipetić, Imra Agotić i Ivan Basarac.
U obranu generala stao je i predsjednik Republike Zoran Milanović, a zamolnicu je ocijenio sabotažom i trovanjem odnosa.
Ministar pravde BiH Josip Grubeša (HDZ BiH) izjavio je u utorak kako ne bi trebalo politizirati zamolnicu ističući kako je tu riječ isključivo o pravnom problemu. Također je kazao kako je iznenađen burnim reagiranjima i političkim ocjenama dodajući kako za to nema razloga.
Prema pisanju medija, BiH zapovjednike tereti da su sudjelovali u izdavanju naredbi za neselektivno granatiranje i artiljerijsko djelovanje s područja pod kontrolom HV-a po civilnim ciljevima i nebranjenim mjestima Bosanske Gradiške i Kozarske Dubice pri čemu je ubijeno više civila, a zahtjev se temelji na izvještaju koji je još prije 16 godina sastavljen u Banjoj Luci.
Izvor:hrt.hr