Grožđe u Hercegovini, tvrde vinogradari, daleko je ispred ostalih po rodu i kvalitetu zbog povoljnih prirodnih uvjeta i mnogo sunčanih dana.

Član Upravnog odbora Udruženje vinogradara i vinara istočne Hercegovine “Vinos” Ranko Petijević rekao je Srni da očekuju veći prinos i kvalitetniji rod nego prošle godine jer su vremenski prilike bile povoljnije.

– Kvalitet našeg grožđa je izuzetan. Žilavka, na primjer, nigdje ne uspijeva osim u Hercegovini. Grožđe iz Hercegovine zbog mnogo sunčanih dana je daleko ispred ostalih sjevernih sorti, a kod nas su južnjačke – merlo, vranac, žilavka, šardone, kabernet, koje su prepoznatljive i daju dobar prinos i kvalitet vina – naglasio je Petijević.

Petijević, vlasnik Vinarije Petijević iz Trebinja, najavio je da će berba grožđa ove godine kasniti oko 15 dana, jer je svibanj bio hladan i kišovit, pa će se rane sorte bijelog Chardonnaya početi brati oko 10. rujna, a vranca u drugoj polovici narednog mjeseca.

On je istaknuo da se u Hercegovini, posebno u Trebinju, svake godine sade novi zasadi i godišnje se povećava za oko dva posto.

Obično se sade novi zasadi sorti po kojima je Hercegovina prepoznatljive – žilavke i vranac.

– Na parceli sam zasadio novi vinograd od 2.400 loza, a planiram ove jeseni saditi još jedan. Isplati se, ali ima dosta posla i nije lako raditi u vinogradima – dodao je Petijević.

On je ukazao da bi za domaće vinare i vinogradare od velikog značaja bilo da se adekvatno zakonski uredi uvoz nekvalitetnog grožđa i vina u rinfuzi koje se, kako je rekao, poslije prepakuje, što loše utječe na domaće proizvođače koji imaju kvalitetno grožđe i vino.

U Trebinju, gdje je klima najpovoljnija za vinogradarstvo, ima oko oko 20 registriranih vinarija.

Petijević je dodao da ima i oko 100 drugih manjih proizvođača vina, a sve je više ljudi koji sade vinograde, posebno u Trebinjskom i Popovom polju.

Vina iz Hercegovine se, kako je istakao, izvoze širom svijeta, posebno ona koja dolaze iz velikih vinarija.

Izvor:pogled.ba

error: Content is protected !!