Odmor na brodu pokazao se najotpornijim na COVID-izazove, pa su rezultati marina iznadprosječni, a u Jadranu je i više megajahti nego ikad prije.
Unatoč uzlaznoj liniji novozaraženih Hrvatska ima izgleda da njezina obala i u četvrtak ostane u narančastom na COVID-karti Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC), koji četvrtkom objavljuje ažuriranu 14-dnevnu incidenciju novih slučajeva na 100.000 stanovnika i postotak pozitivno testiranih.
Dvotjedne brojke, u koje ECDC ne ubraja posljednja tri dana, zasad tako idu naruku Hrvatskoj, a posebice, naravno, hrvatskom turizmu. Scenarij prema kojem bi se u nekom trenutku jadranska obala mogla pridružiti većini mediteranskih konkurenata u crvenom ne očekuje ni potpredsjednik Vlade Davor Božinović, koji je u utorak izrazio nadu da će ’turistički dio Hrvatske ostati narančasta zona i ovaj i naredni tjedan’, ali i dodao da to ovisi o izbjegavanju svih velikih okupljanja i ponašanju svih nas.
Dvotjedne brojke, u koje ECDC ne ubraja posljednja tri dana, zasad tako idu naruku Hrvatskoj, a posebice, naravno, hrvatskom turizmu. Scenarij prema kojem bi se u nekom trenutku jadranska obala mogla pridružiti većini mediteranskih konkurenata u crvenom ne očekuje ni potpredsjednik Vlade Davor Božinović, koji je izrazio nadu da će ’turistički dio Hrvatske ostati narančasta zona i ovaj i naredni tjedan’, ali i dodao da to ovisi o izbjegavanju svih velikih okupljanja i ponašanju svih nas, piše Večernji list.
No nitko ne može sa sigurnošću predvidjeti kretanje koronabrojki, pa se turizam sprema i za trenutak kad bi se i naš Jadran mogao zacrvenjeti. U crvenom, a imaju goste Za razliku od lani, kad je zbog širenja korone sezona na Jadranu završila praktički već u kolovozu, ove godine nema (previše) straha od tako dramatične završnice inače izuzetno uspješnog turističkog ljeta. Konkurenti poput Španjolske i Grčke, recimo, već su tjednima u crvenoj zoni na karti ECDC-a, pa svejedno imaju gostiju. Ne, naravno, u mjeri u kojoj je to ovog ljeta uspjelo Hrvatskoj, ali zahvaljujući cijepljenju i COVID-putovnicama ipak se putuje diljem Europe. Spomenuta Grčka, gdje se turistička industrija u lipnju približila polovici rezultata iz 2019., u srpnju je upisala solidnih 70 posto, a zadovoljna je i kolovoškim rezultatima te mnogo očekuje i od posezone.
Grčka će, kako je prije nekoliko dana kazala zamjenica tamošnjeg ministra turizma Sofia Zacharaki savjetujući domaćinima oprez i odgovornost, u rujnu i listopadu pokušati dodatno smanjiti minus iz dosadašnjeg dijela godine.
Pojačana odgovornost i pridržavanje epidemioloških pravila očekivat će se i od domaćina u Hrvatskoj kada i ako naša obala izgubi povlasticu narančaste boje. Dosadašnje najave govore da bi se turstička sezona u Hrvatskoj mogla protegnuti i debelo u listopad. Mnogi jadranski domaćini već imaju bukiran gotovo cijeli rujan. Sada se kod nas odmara 902.000 turista. Što kaže Robert Koch Oko 800.000 su stranci, većina je izabrala destinacije u Istri i na Kvarneru, ponajviše ih je odsjelo u obiteljskom smještaju, a 300.000 ih je više nego lani u ovo vrijeme.
Sezona iznad očekivanja, neki odbijaju goste: Puni smo do kraja rujna Zaostatak za pretpandmeijskom i rekordnom 2019. godinom iznosi nepunih 150.000 gostiju. Špica s dnevno više od milijun turista je minula, a uspješan nastavak sezone, moglo bi se reći, ovisi praktički samo o Hrvatskoj. U emitivnim turističkim zemljama već su uhodani i protokoli za putovanja u zemlje s crvene liste, a za Hrvatsku je olakšavajuća okolnost to što je za puno Nijemaca i Austrijanaca najvažnije ono što kaže njemački Institut Robert Koch, koji za razliku od ECDC karte prati stanje s koronom po županijama.
Pritom, dobar dio najavljenih dolazaka u rujnu otpada upravo na te dvije zemlje, čiji su građani i u dosadašenjm dijelu sezone bili među najbrojnijim jadranskim gostima.
U dobar nastavak sezone uzda se i direktor Hrvatske udruge turizma Veljko Ostojić. – Da, turista cijelo vrijeme ima i u zemljama koje su čak u tamnocrvenoj zoni. Putuje se dok god nema obveze karantene nakon povratka u matičnu zemlju. Vjerujem da će se i dalje putovati s COVID-potvrdom bez problema. Očito je da se učimo živjeti s virusom. Naravno da nije poželjno da i naša obala završi u crvenom, ali ako se i to dogodi, nećemo imati onako drastičan kraj sezone kao lani – uvjeren je V. Ostojić.
Izvor: narod.hr/vecernji.hr