U Grudama je održano tematsko predavanje o temi “COVID-19 onfekcija” u organizaciji Liječničke komore – doktora medicine ZHŽ-a u cilju održavanja i poboljšavanja zajedničke suradnje u borbi protiv koronavirusne infekcije tijekom pandemije.

Predavači su bili liječnici koji su od početka na prvoj crti borbe protiv koronavirusa. Na početku je uime Komore nazočne pozdravila dr. Marija Prlić koja je najavila predavače. U uvodu predavanja govorila je doc. dr. sc. Svjetlana Grgić, specijalistica infektologije, subspecijalistica intenzivne medicine, koja je govorila o tome što smo dosad naučili o koronavirusu.

– Koronavirus spada u veliku porodicu virusa, više od 40 ih je zabilježeno i kod ljudi i kod životinja. Tijekom dva milijuna godina imunosni sustav se naučio nositi sa svim infekcijama, ali novi koronavirus je pravo iznenađenje – kazala je dr. Grgić, piše Večerji list BiH.  

Dezinficijens uništava viruse

COVID-19 u zraku može preživjeti tri sata, na plastičnim i čeličnim površinama i do 3 dana, na papiru i kartonu do jednog dana, na bakru 4 sata.

– No, dovoljan je jedan obični dezinficijens koji će uništiti koronavirus, ne samo ovaj nego i brojne druge bakterije i viruse – istaknula je dr. Grgić. Navela je i procjenu da je stopa smrtnosti od COVID-19 od 1 do 3 posto u svijetu te se i dalje o njoj raspravlja, kao i činjenicu da je SKB Mostar prošle godine imao najmanju smrtnost od bh. zdravstvenih institucija.

Predavanje je održala i doc. dr. sc. Kristina Galić, specijalistica interne medicine, subspecijalistica pulmologije, a govorila je o temi “Respiratorne manifestacije COVID-19 infekcije, dijagnostički i terapijski pristup”.

– Svi smo iskustvom sigurno puno jači nego na početku pandemije, ali smo i umorni od COVID-a. A tek je počeo četvrti val za koji moramo biti spremni – naglasila je iskusna liječnica. Upozorila je kolege i da ne pretjeruju s radiološkim metodama.

– Prema smjernicama Društva radiologa Fleischner Society, snimanje pacijenta sa sumnjom na blage kliničke značajke nije potrebno osim ako postoji opasnost od progresije. Ako je netko pozitivan, nema nijednog razloga za RTG pluća prvog dana bolesti i nepotrebno opterećujemo zdravstveni sustav. Zato, preskočite taj prvi dan, smanjit ćete sebi obujam posla i ostavit ćete sebi prostora za pacijente koji vas trebaju – naglasila je dr. Galić.

Obje stručnjakinje su istaknule važnost dosadašnje dobre zajedničke suradnje primarne i sekundarne zdravstvene zaštite protiv koronavirusa. Kao dnevna bolnica Dr. Damir Vukoja govorio je o povoljnim ishodima liječenja čak i težih pacijenata na razini primarne zdravstvene zaštite, a upravo on je odgovorni autor rada koji je objavio Dom zdravlja Grude, a objavljen je u prestižnom stručnom međunarodnom časopisu Frontiers in Pharmacology.

Rad je recenziralo šest stručnjaka s prestižnih sveučilišta. – Mi smo se u DZ Grude počeli ponašati kao dnevna bolnica, pacijenti su tu redovito dolazili na kontrole i vidio sam da su ishodi dobri, smrtnost je tu bila dosta manja u odnosu na bh. i svjetski prosjek i drago nam je vidjeti one koje smo izliječili da cijene to kroz pozitivne priče, a svaka izliječena osoba nama je jedno iskustvo da nastavimo uspješno raditi i poboljšavati se u segmentima u kojima je to moguće – kazao je dr. Vukoja.

Naglasio je i da smjernice za borbu protiv korone trebaju biti prilagođene lokalnim uvjetima, a osvrnuo se i na četvrti val. – Velik teret smo ponijeli svi mi medicinski djelatnici i već sada imamo ponovno gužve pred domovima zdravlja. Neka nam je Bog na pomoći, a s obzirom na iskustva, borit ćemo se i nadati se povoljnim ishodima – naglasio je dr. Vukoja.

Izvor:vecernji.ba