Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) prati novu varijantu koronavirusa Mi koji se pojavio u Kolumbiji, a koju je na jučerašnjoj konferenciji za novinare spomenuo ministar zdravlja Vili Beroš.
Riječ je o mutaciji B.1.621 koja se pojavila i u drugim zemljama Južne Amerike te u Europi, a novi soj koronavirusa od siječnja je prisutan u 39 zemalja.
Mi, inače nazvan po 12. slovu grčkog alfabeta, još je početkom kolovoza otkriven u belgijskom gradu Zaventemu, u blizini Bruxellesa, gdje je obolio 21 štićenik doma za starije, svi u osamdesetim ili devedesetim godinama, od kojih je sedmero preminulo.
– Jedan štićenik bio je pozitivan na koronavirus i bio je neizlječivo bolestan. Drugi je bio na palijativnoj skrbi. Tu je još pet smrtnih slučajeva povezanih s koronavirusom – izvijestila je ravnateljica medicinske službe Doma za starije “Ter Burg” Kathleen Boyders. Dodala je da su svi bili cijepljeni.
STIGLA I DO GRČKE
Varijanta koja potječe iz Kolumbije otkrivena je i u Sjedinjenim Državama, a prije nekoliko dana i u Grčkoj gdje je, kako javljaju tamošnji mediji, zabilježeno šest slučajeva.
– Kolumbijski soj ima neke mutacije koje nalazimo u drugim opasnim sojevima, primjerice u alfa, beta i gama soju, koje virusima daju povećanu zaraznost i mogućnost da izbjegavaju imunost. Čak ima sličnu mutaciju koju nalazimo u delta soju te prema tome vidimo da kolumbijski soj ima evolucijska unaprjeđenja koja bi mogla rezultirati većim širenjem u populaciji – upozorio je još početkom kolovoza epidemiolog Zlatko Trobonjača, dodavši kako ne vjeruje da će se proširiti i potisnuti delta soj.
– Spomenut ću, bez namjere da strašim, WHO je prepoznao još jednu varijantu kao potencijalno rizičnu – rekao je jučer Beroš o varijanti Mi. Dodao je da, doduše, još uvijek svjedočimo delta varijanti, koja je dominantna u više od 99 posto slučajeva.
WHO navodi da bi kolumbijski Mi mogao postati otporniji na cjepiva, kao što je bio slučaj s beta varijantom. Kako javljaju agencije, WHO četiri varijante smatra zabrinjavajućima, a to su alfa, prvo otkrivena u Velikoj Britaniji, a sada prisutna u 193 zemlje, beta u 141 zemlji, gama u 91 zemlji i delta u 170 zemalja.
Mi je peta varijanta “pod promatranjem”, što je blaža kategorija WHO-a. Ajmo se nadat da je tako jer više nije preostalo puno grčkih slova. Dosad smo upoznali: alfa (prvo identificirana u Ujedinjenom Kraljevstvu), beta (Južna Afrika), delta (Indija), delta plus (navodno zabilježena u Južnoj Koreji, Indiji i SAD-u), gama (Brazil), eta (ne zna se podrijetlo, ali je blaža) jota (SAD, New York), kapa (Indija), lambda (Peru).
PIŠE SILVANA UZINIĆ/slobodnadalmacija.hr