Nezakonite nabake medicinske opreme zbog kojih su uhićeni direktor Instituta za javno zdravstvo RS i vlasnici poduzeća „Procontrol2 i „Travel4Fun“, Transparency International u BiH (TI BIH) je prijavio Tužiteljstvu još prošle godine. U krivičnoj prijavi TI BIH je dokumentirao zlouporabe koje su dovele do nezakonitog sklapanja milijunskih ugovora sa ovim tvrtkama.

Nadležnom tužiteljstvu TI BIH je proslijedio dokumentacije natječaja i druge dokaze koje je dobio u tri odvojena pregovaračka postupka vrijedna preko 4,3 milijuna maraka gdje su ugovori dodijeljeni ovim tvrtkama, iako ni jedna ni druga nisu imale dozvolu za promet medicinskom opremom.

Takav uvjet se izričito tražen dokumentacijom natječaja, a bez obzira na to, Institut je na pregovore pozvao ove ponuđače. Osim što nisu imali dozvolu Agencije za lijekove BIH u tom trenutku nisu bili ni registrirani za obavljanje ove djelatnosti jer se Procontrol bavi elektro inženjeringom, konsaltingom i arhitektonsko-građevinskim djelatnostima a “Travel for fun” je turistička agencija.

Prvo je početkom travnja 2020. Institut dodijelio dva ugovora tvrtci „Procontrol“ za nabavku zaštitnih maski i zaštitnih odijela (jedan vrijedan 345.000, a drugi 1,65 milijuna KM bez PDV-a) a u oba slučaja ova tvrtka nije ispunjavala uvjete postavljene u dokumentaciji natječaja. TI BIH je o tome obavijestio javnost 30. travnja,  a ugovor od 1,65 milijuna je u međuvremenu raskinut uz obrazloženje da „Procontrol nije ispoštovao rok isporuke“.

U gotovo istom slučaju došlo je do sklapanja ugovora vrijednog 2,38 milijuna KM o nabavi medicinske zaštitne opreme sa turističkom agencijom „Travel4Fun“. TI BIH je od Agencije za lijekove dobio i službenu potvrdu da „Travel4fun“ nema dozvolu za promet medicinskim sredstvima, ali je ovoj tvrtci ipak dodijeljen ugovor. Iz Instituta su naknadno priopćili da je Travel4Fun bio dio grupe ponuđača sa tvrtkom „Promeding d.o.o.“ iz Laktaša koja ima dozvolu Agencije, ali ona se ne spominje u informaciji Instituta objavljenom na portalu javnih nabavki iz kojeg je javnost i saznala za ovaj slučaj.

TI BIH je to posebno problematizirao u krivičnoj prijavi jer postoji opravdana sumnja da je ova tvrtka dodana naknadno kako bi se pokušala opravdati nezakonita dodjela ugovora .

Naime, u odluci koja je objavljena na portalu Instituta navodi se da je poziv za sudjelovanje u ovom postupku upućen samo nekvalificiranom ponuđaču „Travel4Fun“, a da se na sastanku o uvjetima ponude pojavila i tvrtka „Promeding“.  Član 28. Zakona o javnim nabavama izričito zabranjuje ovakvo postupanje, jer se na pregovore pozivaju isključivo kvalificirani ponuđači za koje se prethodno utvrdi da ispunjavaju uvjete. Zato njihovo pojavljivanje sa tvrtkom koja je u tom trenutku možda i ispunjavala uvjete ne mijenja okolnosti koje ukazuju na ozbiljna krivična djela nezakonitog davanja pogodnosti gospodarskim subjektima i nesavjesnog rada u službi.

Izvor:pogled.ba

error: Content is protected !!