Prema podatcima u SKB Mostar godišnje se rodi oko 150 prematurusa, odnosno prijevremeno rođene djece. Na području Mostara djeluje Udruga za nedonoščad Mostar koja je osnovana prije nepune dvije godine. Nedavno su promovirali i prvu slikovnicu ‘Zagrljaj pletene hobotnice’ koja je trenutno u prodaji, a kupovinom primjerka podržava se rad Udruge. Tim povodom razgovarali smo s Ivanom Ivanković, predsjednicom Udruge za nedonoščad Mostar.

-Cilj udruge je istaknuti važnost rane rehabilitacije i tu potrebu približiti široj javnosti kako bi na bilo kakav način dala podršku i razumijevanje radu udruge. Također, cilj nam je u što skorije vrijeme osigurati financiranje terapeuta, kako bi roditelje oslobodili troškova koje nisu mali. Ili bar umanjiti iste, koliko bude u našoj mogućnosti. Želimo biti podrška odjelu neonatologije u nabavi opreme za odjel – kazala nam je Ivana.

Upitali smo je kako su došli na ideju da naprave slikovnicu i kome je slikovnica namijenjena, te nam je rekla kako  posebne zahvale idu spisateljici Mileni Jukić Bandić te da su na ideju došli preko zajedničke poznanice sa spisateljicom.

-Slikovnica je namijenjena prvenstveno djeci a i svima koji vole dječji svijet  mašte i koji  kupnjom slikovnice žele podržati rad udruge. Osim u našoj udruzi, slikovnica se može kupiti u knjižari Alfa u Mepasu, u Narodnoj knjižnici u Kosači na dječjem odjelu kao i u prostorijama Helen doron u Mepasu. Hvala svima koji se žele pridružiti potpori udruge na bilo koji način – poručila je.

-Također zahvaljujemo ilustratorici Anđeli Bukovac, kao i nakladi Lijepa riječ i uvaženom gospodinu Šimi Ešiću uglednom piscu, novinaru, nakladniku, humanitarcu prije svega – kazala je.

Postojanje jedne ovakve udruge od velike je važnosti za roditelje prijevremeno rođene djece, naročito u vidu podrške.

-Mi ćemo se kao udruga truditi dati maksimalnu podršku roditeljima, vjerujte da je ona iznimno važna, a to možemo posvjedočiti i iz vlastitih iskustava. Puno lakše se uhvatiti u koštac s problemima kad znate da niste sami – naglasila je predsjednica udruge.

Također, u sklopu projekta koji se provodio na Odjelu za intenzivno liječenje i neonatologiju na Klinici za dječje bolesti SKB-a Mostar svako prijevremeno rođeno dijete u Mostaru dobilo je pletenu hobotnicu. Zanimalo nas je koliko upotreba pletene hobotnice znači u prvim danima života prijevremeno rođene djece, a Ivana nam je objasnila kako se vjeruje da hobotnica oponaša pupčanu vrpcu u majčinoj utrobi.

-Smatra se da hobotnica oponaša pupčanu vrpcu, a svi znamo koliko je važna ta spona između djeteta i majke, pogotovo za prijevremeno rođenu djecu. Znači daje im neku vrstu sigurnosti, a vjeruje se da potiče i neurološki razvoj.

Autor: A.Artuković/Pogled.ba

error: Content is protected !!