Prema izračunu UNICEF-a, školska djeca diljem svijeta izgubila su 1,8 trilijuna školskih sati zbog pandemije COVID-a i lockdowna! Nekontinuirano školovanje ostavlja negativne posljedice, stoga pozivaju svjetske lidere da se djeca što prije vrate u učionice uz, naravno, poštovanje svih propisanih mjera.
Majka dvoje školske djece na Filipinima jedva čeka otvaranje škola. Učitelje im, kaže, ona ne može zamijeniti.
– Doista se nadam nastavi u učionici, čak budu li i ograničeni kapaciteti, jer bi tako pravi učitelji učili djecu. Mi majke ne možemo se tomu na taj način posvetiti – kaže Jayze Buban, domaćica iz Manile.
Ispred sjedišta UN-a u New Yorku – prazna učionica. UNICEF-ova je instalacija koja poručuje – nema vremena za gubljenje! Prema nekim podacima 870 milijuna studenata svih uzrasta suočeno je s bitnim poremećajima u svom obrazovanju.
Američka obitelj Goss veseli se odlasku sina u školu. Pandemija je ostavila dubok trag na njega.
– Ležao je u krevetu, podignuo pogled i rekao – mama, ne želim umrijeti, hoću li umrijeti od COVID-a? Srce mi se rascijepilo – govori Emily Goss, stanovnica Monroea, SAD.
Prema istraživanju Finskog instituta za zdravlje godina i pol pandemije i lockdowna ostavila je značajan trag na djecu, i to osobito na djevojčice.
– Oko 30 posto djevojčica osjeća umjerenu ili tešku anksioznost što je povećanje u odnosu na prijašnji podatak od njih 20 posto. Svaka četvrta osjeća se usamljeno – otkriva Jenni Helenius s Finskog instituta za zdravlje i dobrobit.
– Dječaci u slobodno vrijeme često igraju košarku ili nogomet, a djevojčice se više vole okupljati u trgovačkim centrima ili nešto pojesti, što je bilo veoma ograničeno tijekom pandemije – kaže Fanni Pakarinen, učenica iz Jyväskylä.
U 17 država svijeta škole su još zbog pandemije posve zatvorene, a u 39 djelomično. Stručnjaci upozoravaju da učionice ništa ne može zamijeniti. U mnogim državama djeca i njihovi roditelji bore se s raznim zaprekama. Tako na Filipinima s početka priče mnoga se djeca moraju penjati na krovove zgrada kako bi imali potreban signal za školu na daljinu!
Izvor:hrt.hr