Natalitet u Bosni i Hercegovini u velikom je padu. Samo u prvih pola godine čak je 13 tisuća više umrlih, nego što je rođeno djece. Kad se tome doda stalno iseljavanje, jasno je da će posljedice po ionako upitan ekonomski razvoj Bosne i Hercegovine biti ogromne.

Zadnji put smo pozitivan prirodni priraštaj imali prije desetak godina, i od tada stalno idemo u minus. Prema projekcijama Federalnog zavoda za statistiku, za pedeset godina u Federaciji BiH živjet će svega 1,6 milijuna stanovnika, a najmanje 30 posto stanovništva bit će u kategoriji umirovljenika.

-Za prvih šest mjeseci u ovoj godini imamo preko 13.000 više umrlih nego rođenih i izvjesno je da idemo na 20.000 stanovnika koje će Bosna i Hercegovina izgubiti samo na osnovu prirodnog priraštaja. Ako do kraja godine razlika broja rođenih i umrlih premaši 20 tisuća, što je izvjesno, trostruko bi bilo više u odnosu na stanje od prije samo tri godine. Ako na to još dodamo odlazak mladih u zapadne zemlje…

Ako na to dodamo migracije koje se broje u desetinama tisuća, možemo utvrditi da se nalazimo u izuzetno teškoj situaciji, nikad težoj u našoj povijesti kazao je Adnan Fehratbegović, analitičar demografskih kretanja.

U nikad težoj situaciji postaje jasno da Bosna i Hercegovina postaje zemlja staraca, koji sutra neće moći primiti mirovinu jer će nedostajati radne snage koja puni mirovinski sustav.

-Mi funkcioniramo u sustavu međugeneracijske solidarnosti jer oni koji uplaćuju u mirovinski sustav, iz toga se isplaćuju aktualne mirovine. Kako je broj tih ljudi sve manji, tako je pritisak na mirovinski sustav sve veći, kazao je za BHRT Matej Živković, analitičar za ekonomski razvoj.

Još jedno od rješenja za spas mirovinskog sustava, smatra analitičar je uvoz radne snage, što bi moglo biti mač s dvije oštrice jer odlazi i radna snaga koju sada imamo. Zbog lošeg imovinskog stanja, nestabilnosti i depresije odlaze cijele obitelji.

 – Danas mladi ne vjeruju u bolje sutra. Danas smo dogurali dotle da svojoj djeci govorimo bježite odavde što dalje. To je nevjerojatna katastrofa, tužno i žalosno da ne može biti gore, kaže Marko Romić, psiholog.

Ali takvo stanje očito ne zabrinjava naše dužnosnike, jer ni na državnoj ni na federalnoj razini ne postoje strategija ili nadležno ministarstvo koji bi se bavili ovom problematikom. Dok se političari bave politikanstvom, zastrašujući svoj narod onim drugima, mladi upravo zbog takve političke atmosfere spremaju kofere za put. Prema posljednjoj anketi Agencije za statistiku i Unije za održivi povratak i integracije Bosnu i Hercegovinu je samo od 2013. do 2019. godine napustilo čak 530 tisuća ljudi. Ako tome dodamo i broj onih koji su otišli u posljednje tri godine, onda ih je sigurno i više od 600 tisuća.

Izvor:BHRT

error: Content is protected !!