Bademi kao i drugi orašasti plodovi obično su prvenstveno povezani sa zaštitom srca. Istina je da redovita konzumacija umjerenih količina orašastih plodova može biti posebno korisna za kardiovaskularni sustav, ali mogu pružiti i brojne dodatne dobrobiti. Studija objavljena u časopisu Frontiers and Nutrition otkrila je da bademi mogu pridonijeti učinkovitijem metabolizmu te, posljedično, mogu biti vrlo važni u smanjenju rizika od dijabetesa tipa 2.

Dok je dijabetes tipa 1, koji je klasificiran kao tzv. autoimuna bolest, obično povezan prvenstveno s genetskim uzrocima, dijabetes tipa 2 obično je posljedica nezdravih navika. Prehrana koja sadrži veće količine šećera i visoko prerađenu hranu može biti posebno problematična.

Iako možda imate osjećaj da dijabetes tipa 2 uglavnom pogađa starije osobe, istraživanja pokazuju da je problem sve rašireniji i među mlađim generacijama. Istraživači koji su pripremili studiju spomenutu u uvodu odlučili su se usredotočiti na mlađe osobe, kod kojih su već otkriveni pokazatelji koji ukazuju na tzv. preddijabetes.

Studija je obuhvatila 275 osoba u dobi od 16 do 25 godina. Glavni cilj studije bio je utvrditi utjecaj zdravih zalogaja na metaboličko zdravlje sudionika…

Pojedinci koji su odlučili sudjelovati u istraživanju nasumično su podijeljeni u dvije skupine. Prva skupina je svaki dan za ručak dobivala 56 grama neprženih badema, dok je kontrolnoj skupini omogućen tipičan indijski zalogaj (istraživanje je provedeno u Indiji), koji se pripremao od brašna, soli i začina.

Osim toga, svi sudionici dobili su upute da pokušaju održati svoje prehrambene i tjelesne navike tijekom cijelog istraživanja. Iako je u takvim studijama teško kontrolirati sve čimbenike koji bi mogli utjecati na konačni rezultat, istraživači su se htjeli što više približiti idealnim uvjetima za provođenje znanstvenog eksperimenta, odnosno zadržati jednu varijablu.

Već nakon 90 dana otkrivene su značajne pozitivne promjene. Studija je trajala tri mjeseca, a na kraju ovog razdoblja uočene su značajne razlike između dvije skupine. Kod ljudi koji su za ručak jeli bademe, test nazvan HbA1c ili glikozilirani hemoglobin A1c pokazao je značajno poboljšanje u odnosu na početno stanje.

Riječ je o istraživanju koje ima za cilj provjeriti udio hemoglobina A1c na koji se veže šećer u krvi. Pomoću ovog testa moguće je steći uvid u regulaciju šećera u krvi tijekom dužeg razdoblja. Osim poboljšanih rezultata ovog testa, skupina koja je umjesto manje zdravih grickalica jela bademe također je zabilježila smanjenje razine štetnog kolesterola u krvi, s druge strane, povećanje vrijednosti dobrog kolesterola.

Povrh toga, konzumiranje badema također je smanjilo količinu interleukina 6, što je jedan od važnih pokazatelja kronične upale u tijelu, ali razlike ovdje nisu bile toliko očite kao u drugim kategorijama.

Za kontrolu – i prevenciju – dijabetesa tipa 2 definitivno se preporučuje holistički pristup koji uključuje različite aspekte prehrane, tjelesne aktivnosti, sna itd. No to ne znači da ima smisla podcijeniti naizgled male pozitivne promjene. Kao što je otkriveno u opisanom istraživanju, na primjer, češćim konzumiranjem hrane poput badema za ručak, možete pridonijeti smanjenom riziku od dijabetesa tipa 2.

PIŠE JAVORKA LUETIĆ/slobodnadalmacija.hr

error: Content is protected !!