Krajnje je vrijeme da minimalna plaća iznosi 700 KM, poručio je nedavno federalni premijer Fadil Novalić. – Svjesni da je minimalna plaća (406 KM) nedopustivo niska, svoj rad bazirali smo na uspostavljanju pozitivnog ekonomskog trenda, odnosno ostvarivanju ekonomskog rasta – kazao je.
Dok oporba optužuje Vladu FBiH za licemjerje jer su slični prijedlozi i prije postojali, ali nisu dobili podršku, ekonomski analitičari su skeptični iako pozdravljaju takvo rješenje. Međutim, da neke stvari ipak idu naprijed, pokazuje i kolektivni ugovor o pravima i obvezama poslodavaca i radnika za djelatnost građevinarstva u FBiH. Naime, Džemal Hasković, predsjednik Pregovaračkog tima UP FBiH / Grupacije poslodavaca za djelatnost građevinarstva pri UP FBiH, i Murat Škamo, predsjednik Sindikata građevinarstva i industrije građevnog materijala FBiH, potpisali su kolektivni ugovor o pravima i obvezama poslodavaca i radnika za djelatnost građevinarstva u FBiH. Potpisanim kolektivnim ugovorom definirana je najniža satnica, koja sada iznosi 3,25 KM neto, dok će minimalna plaća iznositi između 650 i 670 KM plus topli obrok, prijevoz i druga davanja.
– Ovaj kolektivni ugovor za djelatnost građevinarstva rezultat je visokog stupnja suglasnosti koju smo imali s predstavnicima Sindikata tijekom pregovora. On je rezultat maksimalnih napora poslodavaca i sindikata. Svi zajedno očekujemo da i nadležne institucije vlasti daju svoj doprinos povećanju minimalne plaće, tako da smanje opterećenja na rad na maksimalno 30%, donesu odredbe o Zakonu o dobiti kojim će se reinvestiranje osloboditi plaćanja poreza na dobit te smanje i ukinu brojne parafiskalne namete koje su poslodavci obvezni plaćati – kazao je Hasković. Murat Škamo naglasio je značaj potpisivanja ovog kolektivnog ugovora, tim prije što je ovo prvi ugovor koji se potpisuje nakon 20 godina.
– Osim dogovorene satnice koja sada iznosi 3,25 KM neto, utvrđeni su i dodaci na plaću, i to za prekovremeni rad – najmanje 20% od neto satnice, noćni rad – najmanje 25% od neto satnice, rad na dan tjednog odmora – najmanje 30% od neto satnice te rad u dane praznika i blagdana koji su po zakonu neradni – najmanje 50% od neto satnice – rekao je Škamo. Kolektivni ugovor zaključen je na razdoblje od godinu dana, a počet će se primjenjivati dan nakon objavljivanja u Službenim novinama. Od početka kolovoza potpisani su kolektivni ugovori o pravima i obvezama poslodavaca i radnika za djelatnost proizvodnje i prerade metala u FBiH i za djelatnost šumarstva, prerade drva i papira, a planirano je da se u idućih dvadesetak dana potpišu i ostali kolektivni ugovori između UP FBiH i sindikata iz realnog sektora, navodi se u priopćenju Udruge poslodavaca FBiH.
Mevludin Bektić, predstavnik granskih sindikata u Savezu samostalnih sindikata BiH, prije nekoliko dana ponovio je da traže da u FBiH najniža plaća, umjesto 406 KM, iznosi 70% od prosječne plaće u FBiH i da od svojih zahtjeva neće odstupiti. Kako je ranije kazao, po njegovu mišljenju, 406 KM minimalne plaće vrijeđanje je dostojanstva ljudi. – Naš prijedlog je da minimalna plaća iznosi 70% od prosječne plaće u FBiH. Neprihvatljivo je da se više manipulira radnicima. Neuvažavanje naših stavova u Vladi FBiH ne isključuje i prosvjede, štrajkove, i to vrlo brzo – kazao je Bektić na konferenciji za medije. Zijad Latifović, predsjednik Sindikata radnika u zdravstvu FBiH, podsjetio je da je, kada je Parlament FBiH usvojio izmjene Zakona o radu 2018., tada definirano da Vlada FBiH odlukom utvrđuje najnižu plaću.
– A da metodologiju za izračun najniže plaće određuje Federalno ministarstvo financija. Ako je sada prosječna plaća 900 KM u FBiH, onda bi minimalna plaća iznosila 630 KM. A ako je 1100 KM, onda je minimalna plaća 780 KM. Dakle, to je metodologija, ako raste prosječna plaća, raste i minimalna, a ako pada, smanjuje se i minimalna – kazao je.•
Izvor:vecernji.ba