U sklopu Studentskog centra Mostar osim odbojke studenti imaju priliku trenirati i Taekwondo. Klub je nastao 2017. godine te je brojao nešto manje članova nego danas. Članovi kluba navode kako im je osnivanje kluba u sklopu studentskog centra bila idealna prilika zbog raznih pogodnosti kao što su ustupljene dvorane za trening te smještaj i financiranje fakulteta. Danas se sve više članova pridružuje klubu te se vodstvo kluba nada sve većem broju djece kako bi osnovali i Taekwondo školu.

Kako bismo se bolje upoznali s radom kluba, razgovarali smo s jednom od članica – Lucijom Bašić. Lucija je jedna od najuspješnijih TKW boraca u Bosni i Hercegovini. Posebno ističe kako se klub može pohvaliti s jako dobrim rezultatima na državnim i federalnim prvenstvima što im najviše znači. 

„Ove godine imamo i državne i federalne prvakinje. Kolegica Petra Orlović i ja nastupile smo na G1 turniru u Zagrebu koji je jedan od najvećih te je to prvi put u povijesti da je netko iz Bosne i Hercegovine nastupio na njemu.“ – priča nam Lucija Bašić. Klub je krenuo s pripremama za novu sezonu, a sljedeće veliko natjecanje trebalo bi biti u 11. mjesecu. 

Možete li nam reći što vam je najvažnije u pripremama za novu sezonu?

„Nama je sada najbitnije priključiti članove i krenuti s radom novih generacija. Što se tiče natjecanja, malo nas je omela korona i cijela ova situacija jer se međunarodna natjecanja nisu mogla održati ili su se održavala pod posebnim uvjetima.“
Najveći problem klubova u Bosni i Hercegovini je nedostatak financija i veće angažiranosti države za ulaganje u sport. Iz tog razloga Luciju smo pitali nešto više o financiranju kluba.
„Što se tiče odlazaka na natjecanja, studentski centar nam osigurava  prijevoz, kotizaciju i smještaj. Jako smo im zahvalni na tome jer malo klubova uopće to može priuštiti svojim članovima. Mi smo prezadovoljni i iskreno se nadamo da će i drugi prepoznati ovo što mi imamo i iskoristiti tu priliku.“

S obzirom na to da su se ove godine održale Olimpijske igre u Tokyu zanimao nas je rezultat Bosne i Hercegovine u TKW. 

„Što se tiče Bosne i Hercegovine ove godine smo i mi imali predstavnika na Olimpijskim igrama, to je Nedžad Husić iz Sarajeva. On je bio na 5.mjestu.  Ujedno je to najveći uspjeh Bosne i Hercegovine ikad na Olimpijskim igrama. Posebno smo ponosni na to jer nikada do sada nismo imali tako velikih rezultata. Za sportaše je odlazak na Olimpijske igre najveći i najvažniji sportski događaj.“

Na kraju razgovora s Lucijom, istaknula je kako savez Bosne i Hercegovine u Taekwondu podupire i prepoznaje talente i trud mladih  Naglasila je kako je svjesna da Taekwondo nije na razini nogometa, s obzirom koliko se u njega ulaže. Stoga se nadaju da će svi preko ovakvih uspjeha na Olimpijadi prepoznati koliko je Taekwondo zapravo vrijedan.

Osim Lucije Bašić jednako je uspješna i Arnela Sudar. Taekwondo trenira već 16. godina i ostvarila je zapažene rezultate. 

„Do sada sam ostvarila mnoge uspjehe, kako na međunarodnim, državnim i federalnim prvenstvima. Nekoliko sam puta bila državna prvakinja u Taekwondou. Trenutno sam u krugu reprezentacije – tehnički dio reprezentacije. – priča nam Arnela.

Uz to što je uspješna u sportu, Arnela je uspješna i na fakultetu. Mlada Livanjka studentica je 5. godine Odnosa s javnošću. Stoga, nismo mogli zaobići pitanje kako uspijeva biti uspješna na oba područja.

„Kad se dobro rasporedi vrijeme, sve se može postići.  Važno je lijepo organizirati kad je vrijeme za trening, a kad vrijeme za fakultetske obaveze. Mislim da sam primjer sportaša koji može dokazati da se sve to zajedno uspije.“
Ove mlade djevojke svako su primjer pravih sportaša. Nadamo se kako će ova priča potaknuti mnoge mlade ljude da im se priključe, a Pogled.ba će ih pratiti na tome putu. 

Izvor:pogled.ba

error: Content is protected !!