Hrvati i njihovi potomci rasuti su po svijetu kao zvijezde po nebeskom svodu. Neki od njih vidljiviji su od drugih, kao i zvijezde, barem za neko vrijeme. Za vas sam prikupio crtice iz života onih koje sam tako rekavši „u hodu“ zapazio i o njima iz raznih izvora ponešto zabilježio. Poneke sam od njih i poznavao. A ovdje ih vi možete sve upoznati i vidjeti da u tom našem rodu i narodu ima stvarno nadarenih, radišnih i uspješnih pojedinaca diljem kugle zemaljske. Lijepo je (do)znati tko su ti naši sunarodnjaci i biti ponosan na njih. Svatko je od njih na svoj način obogatio svijet…
Među ovim kratkim životopisima pročitat ćete o ljudima vrlo različitih zvanja i iz raznih krajeva svijeta. Ali sve ih povezuju hrvatski korijeni. Svi su bili ponosni na ono što su ponijeli iz domovine ili naslijedili od svojih roditelja, djedova i baka – od domaćih jela i obiteljskih tradicija do hrvatske kulture općenito. Ali ima i još nešto što oni imaju zajedničko: prepoznali su svoje talente i imali životne ciljeve, te bili radišni, strpljivi i uporni u njihovu ostvarenju. Znali su da prirodna nadarenost nije dovoljna za velika postignuća. To je samo temelj na kojemu treba graditi, ustrajno radeći, ono što želimo u životu postići. Bili oni znanstvenici, glumci, pjevači, športaši… njihova je zvijezda zasjala i postala vidljiva jer su „brusili“ sami sebe, i to uz velike napore i žrtve.
Ante Čuvalo, Hrvati u svijetu – 101 životopis za školarce (i roditelje), CroLibertas Publishers, 2017.
Josip Kašman (1850. ‒ 1925.)
operni pjevač
Kašman je rođen u Malom Lošinju 14. srpnja 1850. godine. Studirao je pravo u Padovi, a pjevačku karijeru otpočeo je u Zagrebu 1869..Usavršavao je pjevanje kod slavnoga hrvatskog skladatelja Ivana pl. Zajca.
Podulje vremena imao je vodeću ulogu u Zajčevoj operi Mislav, bio je na pozornici hrvatske opere od samog početka (2. listopada, 1870.) i ostao njezinim članom do 1878. Te je godine došao u sukob s austrijskim vlastima zbog zauzimanja Bosne i Hercegovine te je pobjegao u Italiju. U Hrvatsku se nije smio vratiti do 1909. Bio je, dakle, politički emigrant. U Zagrebu je nastupio zadnji put 1910.
Pjevao je na raznim slavnim pozornicama u Europi i Americi, ali je svagdje rado isticao svoje hrvatsko podrijetlo. Bio je briljantan u izvedbi raznih uloga u operama Richarda Wagnera i nekoliko talijanskih skladatelja. Ljubitelji opere nazvali su ga kraljem talijanskog belkanta (bel canto), to jest lijepog pjevanja.
Kašman je bio prvi hrvatski operni pjevač koji je nastupio na pozornici Metropolitan opere u New Yorku. Bilo je to 1883. godine, kad je otvorena ta slavna operna kuća. Osim New Yorka, nastupao je u Chicagu i drugim američkim gradovima.
Poslije uspješne karijere na raznim pozornicama svijeta, taj slavni hrvatski bariton umro je u Rimu 11. veljače 1925. Njegovo ime nosi Osnovna glazbena škola u Cresu i Puhački orkestar u Malom Lošinju, a sumještani su svom slavnom sinu podignuli spomenik u njegovu rodnom Lošinju.
dr. Ante Čuvalo
izvor:hkv.hr