Federalno ministarstvo okoliša i turizma u suradnji s Uredom gradonačelnika Širokog Brijega organiziralo je javnu raspravu o ocjeni Studije o procjeni utjecaja na okoliš za projekt izgradnje brze ceste Mostar – Široki Brijeg – Granica Republike Hrvatske.
Javna rasprava se održala u Širokom Brijegu u punoj dvorani Gradskog vijeća što je dokaz kolika zainteresiranost vlada za izgradnju ove brze ceste.Na dnevnom redu su bile tri točke:
1. Prezentacija zakonskog osnova u postupku izdavanja okolišne dozvole (predstavnik Federalnog ministarstva okoliša i turizma);
2. Prezentacija Studije utjecaja na okoliš (predstavnik konsultanata – ECOPLAN d.o.o. Mostar);
3. Pitanja, diskusija, odgovori i objašnjenja.
Na javnu raspravu pozvani su bili svi zainteresirani građani, mjesne zajednice, NVO i svi ostali zainteresirani subjekti.
Ukupna dionica iznosi 40,5 km. Dionica brze ceste sastoji se od dvije poddionice. Poddionica 1 Polog – Polugrina prolazi većinom kroz Široki Brijeg u dužini od 15,9 km dok druga poddionica iznosi 24,6 km i ide preko Gruda sve do granice s Republikom Hrvatskom. Na prvoj poddionici prema idejnom projektu je planirano ukupno 14 objekata ( 2 mosta, 2 nadvožnjaka, propust i 9 podvožnjaka). Također, planirano je jedno odmorište i dva čvorišta, čvorište Uzarići i čvorište Polugrina. Projektirana brzina je 100km/h.
U izuzetno sadržajnoj i kvalitetnoj raspravi mogli su se čuti razni prijedlozi koji će pridonijeti pri izradi glavnog projekta. Brza cesta će imati čitav niz pozitivnih društveno – ekonomskih utjecaja.
Dokumentacija za okolišnu dozvolu dostupna je na uvid u prostorijama Federalnog ministarstva okoliša i turizma, odnosno na linku: https://www.fmoit.gov.ba/bs/okolisne-dozvole/javne-rasprave-i-javni-uvidi
Primjedbe na Studiju utjecaja na okoliš mogu se dostaviti u pisanoj formi na adresu Federalnog ministarstva okoliša i turizma – Sektor za okolišne dozvole (Sarajevo, Ul. Hamdije Čemerlića br. 2) u roku od 15 dana od dana održavanja javne rasprave.
Izvor:sirokibrijeg.ba