Poljoprivredni strojevi stari po 40 godina, neadekvatni objekti za skladištenje poljoprivrednih proizvoda, nedostatno korištenje novih tehnologija u proizvodnji – sve su to ograničavajući čimbenici ruralnoga razvoja BiH koji u konačnici dovode do situacije u kojoj domaći poljoprivredni proizvođači često ne mogu biti dovoljno konkurentni na otvorenom tržištu, piše Večernji list BiH.  

Uvezivanje sa strukom 

Posljedica je to dugogodišnjeg izostanka financijski vrijednih investicija u nove tehnologije koje bi trebale podići produktivnost i kvalitetu proizvodnje, a to je nešto na što često upozoravaju sami proizvođači, ali i pojedine udruge koje upravo u tehničko-tehnološkom razvoju više priliku za bh. selo. Jedan od poljoprivrednika koji konstantno upućuju na potrebu ulaganja znanja u nove tehnologije, kao i uvezivanje stručnjaka i proizvođača je i Sejad Herceg, predsjednik Saveza udruga organskih proizvođača FBiH “Organsko FBiH”, a koji je mišljenja kako bi vlasti na svim razinama trebale pružiti podršku idejama koje bi uključivale osnivanje razvojno-resursnih centara koji bi se prijavljivali za sredstva različitih međunarodnih organizacija i fondova. Kada je pak riječ o podizanju konkurentnosti, stvari se pomiču naprijed, pa je tako Vlada FBiH nedavno donijela odluku kojom je u sklopu subvencija za oporavak gospodarstva, a što je pak dio Fonda za stabilizaciju gospodarstva, osigurala 15 milijuna maraka za poljoprivredu. To je iznos koji će dodatno pojačati program novčanih podrški u poljoprivredi i ruralnom razvoju za 2021. S druge strane, ove godine, od ukupnih sredstava programa podrški za 2021., iznos od 14,050.000 KM predviđen je za model ruralnog razvoja koji za cilj ima sveobuhvatan ekonomski, socijalni i kulturni napredak stanovništva ruralnih područja FBiH. 

Uvidom u navedene mjere vidljivo je kako je ukupno 10 milijuna maraka osigurano za podršku investicijama u poljoprivredne strojeve i priključne uređaje za biljnu i stočarsku proizvodnju, u opremu za biljnu i stočarsku proizvodnju, nabavu visoko kvalitetne rasplodne stoke, izgradnju ili proširenje, odnosno opremanje novih građevinskih objekata u svrhu obavljanja poljoprivredne proizvodnje ili prerade… Podrška investicijama u sektoru poljoprivrede i prehrambene industrije u suradnji s Razvojnom bankom iznosi ukupno 2 milijuna maraka. Istodobno, na stavci nerealiziranih zahtjeva klijenata iz modela ruralnog razvoja za 2012. godinu osigurana su 2 milijuna KM. Podrška certifikaciji organske proizvodnje ove godine iznosi 50 tisuća KM.

Pomoć EU-a

I Europska unija nedavno je izdvojila značajna sredstva za investicije u poljoprivrednoj proizvodnji, pa je tako u okviru projekata “EU4Agri”, “EU4Agri-Recovery” i “EU4BusinessRecovery”, koje financira EU, prije nekoliko dana objavljen javni poziv za dodjelu bespovratnih sredstava investicijama u prerađivačke kapacitete i marketing poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u BiH. Ovim javnim pozivom, vrijednim 3 milijuna KM, EU će podržati ulaganja u prerađivačke kapacitete poljoprivredno-prehrambene industrije uvođenjem inovacija i razvojem novih i/ili unapređenjem postojećih proizvoda, marketinških alata te osiguranjem kontinuiteta poslovanja te sigurnog i zdravog radnog okruženja u BiH.

Izvor:vecernji.ba

error: Content is protected !!