Zakon o odgoju i obrazovanju do sada je promijenjen 14 puta, piše se novi kako bi se ispravili svi nedostaci. Doznajemo i posebnu zanimljivost, a to je da će se u njemu prvi put naći i online nastava.
Iako se radna skupina za izradu novog Zakona o odgoju i obrazovanju sastala samo jednom, svakako je novost da bi se njime moglo riješiti brojne dvojbe vezane uz nastavu koja već tri godine izaziva glavobolju.
– Jedno od područja koje ćemo promijeniti odnosno uvesti nove je regulacija više odredbi o online nastavi uživo, rekla je Suzana Hitrec,predsjednica Udruge ravnatelja srednjih škola. Iz Ministarstva dodaju:
„Radna skupina koja radi na novom Zakonu predložit će rješenje u najboljem interesu za učenike.”
Bilo je i vrijeme, kažu i ravnatelji i učitelji, jer već tri godine radimo bez ikakvih zakonskih odredbi. No, sve mora biti jasno definirano.
– U Zakonu treba propisati kada počinje online nastava, za koga se održava u kojim uvjetima koliko traje i na koji način se ona prati, rekla je Hitrec.
– Kako roditelji ne bi posegnuli za takvim oblikom nastave i u slučajevima kada oni to smatraju primjerenim, smatram da je struka ta koja treba reći online nastava ili ne, kazala je Antonija Mirosavljević, predsjednica Udruge ravnatelja osnovnih škola.
– Tijekom protekle dvije godine svi smo iskusili online nastavu i uočili smo niz situacija koje nisu bile jasno definirane, kazala je Željka Zagorac, učiteljica, OŠ Borovje Zagreb.
Iako nisu pretjerano sretni online nastavom, i roditelji smatraju da će zakonski okvir dobro doći, posebno u određenim situacijama.
– Dijete strga nogu, ne može mjesec dana u školu i da ne gubi mjesec dana nastave, može prisustvovati online, kaže Sanja Bionda, majka.
– Ali da se taj sustav dobro posloži, dobro pripremi, poručuje Ivo Krištić, otac.
I Europska unija donijela je Akcijski plan za digitalno obrazovanje do 2027.
– Nije cilj tog plana da se njime zamijeni fizička nastava, nego da se unaprijedi online nastava kao jedno dodatno rješenje u određenim okolnostima, rekao je Tomislav Sokol, hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu.
U planu se posebno ističe – jednakost pristupa obrazovanju. A upravo se to svakako treba naći i u ovom zakonu kako bi svaka škola i svaki učenik imali pristup internetu prijeđe li se na online nastavu. A, ne kao dosad.
Izvor:hrt.hr