Mirsad Kandić, optužen da je radio kao regrut i doušnik za takozvanu militantnu grupu. Islamska država, pojavit će se pred sudom u New Yorku u travnju 2022.

To je za Radio Slobodna Europa (RFE) potvrdilo Ministarstvo pravosuđa Sjedinjenih Država.

Informacija o početku suđenja Kandiću, koji je osumnjičen za dovođenje više od 20.000 militanata u Islamsku državu (ISIL), prva je informacija dostupna javnosti otkako je Kandić deportiran iz BiH u Sjedinjene Američke Države i priznao krivnju u studenom. 2017. u New Yorku.

Za RSE, gotovo četiri godine kasnije, američko Ministarstvo pravosuđa potvrdilo je da je Kandić u pritvoru Metropolitan Detention Center u Brooklynu.

Kandić je uhićen u Sarajevu u kolovozu 2017. Krajem listopada iste godine deportiran je u Sjedinjene Američke Države, gdje je već podignuta optužnica zbog sumnje da je jedan od najtraženijih suradnika “Islamske države”. Kandiću se sudi u Sjedinjenim Državama jer je imao trajnu boravišnu dozvolu.

Iz New Yorka, gdje je živio, otišao je 2013. koristeći lažne dokumente. Potom se, prema optužnici, priključio “Islamskoj državi”.

Prema podacima sigurnosnih agencija u BiH, Kandić (1981), porijeklom iz Peći na Kosovu, boravi od početka 2017. godine pod lažnim imenom Edin Radončić.

U BiH je ušao avionom s ukrajinskom putovnicom na ime Ivan Popović i šest mjeseci živio u sarajevskom naselju Grbavica.

Kada su ga nakon višemjesečne potrage pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu BiH locirali u iznajmljenom stanu, Kandić je kod sebe imao dvije lažne kosovske putovnice, od kojih je jedna izdana na ime Edin Radončić, tri bankovne kartice s različitim imenima i SIM kartice koje je koristio za komunikaciju sa svojim suradnicima.

Na ročištu o ekstradicijskom pritvoru pred Sudom BiH tvrdio je da je “završio samo osnovnu školu i smjer za vodoinstalatera”. Zanijekao je bilo kakvu povezanost s militantima.

Sigurnosni dužnosnici u BiH kazali su tada da je Kandić “koristio najmanje 10 identiteta i putovnica šest zemalja” s kojima je putovao iz Sjedinjenih Država preko Paname i Brazila u Tursku, Siriju i Njemačku.

U svom prvom pojavljivanju pred američkim Okružnim sudom u istočnom okrugu New Yorka, Kandić se izjasnio da nije kriv za optužbe koje mu se stavljaju na teret.

Tužitelji su rekli da je Kandić otputovao u Tursku u prosincu 2013., a zatim se pridružio militantnoj Islamskoj državi, pomažući u regrutiranju drugih militanata putem interneta.

Kandić je s potencijalnim regrutima komunicirao uglavnom preko više od stotinu Twitter naloga koje je kontrolirao, rekli su tužitelji.

Jedan od njegovih regruta bio je Jake Bilardi, australski tinejdžer po imenu “Jihadi Jake” koji je izveo samoubilački napad u Iraku u ožujku 2015., prema tužiteljstvu.

Kandić je pomogao Bilardiju da otputuje iz Melbournea u Istanbul 2014. i osobno ga je ohrabrio da izvede napad, rekli su tužitelji.

Također je pomogao drugim ljudima da putuju na Bliski istok kako bi pomogli grupi, kažu tužitelji.

Kandić je optužena za materijalnu potporu “Islamskoj državi”, koju su Ujedinjeni narodi proglasili terorističkom organizacijom.

Mogao bi se suočiti s doživotnom robijom ako bude osuđen.

Prema optužnici, Kandić je u online komunikaciji sa svojim suradnicima rekao da je radio u graničnom uredu Islamske države u Turskoj te da je dio tima koji je provjeravao pozadinu stranih boraca koji su se htjeli pridružiti militantima u Siriji.

Kandić je suradnicima rekao da je putovao na teritorij pod kontrolom militanata i s njega, uključujući Rakku u Siriji, u vezi sa svojim radom s ISIS-om. U snimljenom glasovnom dopisu Kandićevog suradnika, Kandić je naveo: “Imam mnogo mudžahedina u Europi, mnogo” i “Poslao sam preko 20.000 braće… u Sham”.

“Mudžahidi” se odnosi na borce. Pripadnici “Islamske države” koriste izraz “Sham” za označavanje regije Levant, uključujući Siriju.

Nakon što se pred sudom u New Yorku izjasnio da nije kriv, Kandiću je određen pritvor do suđenja.

U rješenju o pritvoru, između ostalog, stoji da se radi o osobi koja predstavlja veliku opasnost za okoliš.

Također, utvrđeno je da postoji opasnost od bijega, na temelju njegovih obimnih putovanja u inozemstvo, boravka u Turskoj i BiH i lažnih dokumenata, ali i pokazane sposobnosti zaobilaženja ograničenja i popisa osoba kojima je zabranjen let.

“Optuženi također ima razvijenu mrežu stranih kontakata tijekom dugogodišnjeg boravka u Turskoj i naknadnog preseljenja u Bosnu. Optuženi je tu mrežu vješto održavao putem aplikacija za razmjenu poruka. Na primjer, vladina istraga je otkrila da kada je jedan ili više naloga na društvenim mrežama zatvoreno od strane pružatelja usluge ili je prekinut, optuženi je ponovo uspostavio komunikaciju sa svojim kontaktima putem novootvorenih računa”, stoji u rješenju o pritvoru.

Kandić je u pritvoru u Brooklynu, centru koji može primiti oko 1700 ljudi. Više detalja o njegovom boravku u ovoj ustanovi nije poznato.

U svibnju 2021. dansko državno tužiteljstvo podiglo je optužnicu protiv 23-godišnje Dankinje libanonskog porijekla koja je 2016. godine preko Turske otputovala u Siriju, gdje se pridružila tzv. Islamskoj državi.

Po povratku iz Sirije uhitila ju je turska policija i deportirala u Dansku 2019. godine.

Između ostalog, Tužiteljstvo ju tereti da je 2017. godine u ISIL-u angažirala mlađu, tada 17-godišnju sestru i dala joj “osobnu preporuku”.

Dansko tužiteljstvo kao ključnu osobu i preporuku za njihov put u Siriju navodi Mirsada Kandića.

Oko 40.000 stranaca iz više od stotinu zemalja pridružilo se takozvanoj Islamskoj državi u Siriji i Iraku na vrhuncu ove skupine.

Među njima su i građani Zapadnog Balkana, uglavnom s Kosova i BiH.

Procjenjuje se da je Zapadni Balkan napustilo ukupno više od tisuću ljudi.

U usporedbi s kontigentima iz drugih zemalja, kontingent Zapadnog Balkana u Siriji i Iraku u prosjeku je bio stariji i uključivao je više žena.

To je zbog seobe (hidžre) cijelih obitelji, ponekad čak i tri generacije.

Dvije godine nakon teritorijalnog propadanja tzv. Islamske države, u Siriji i Iraku, osim odraslih, još je oko 230 djece čiji su roditelji iz zemalja Zapadnog Balkana.

Osim Kandićeve, na američkoj listi najtraženijih osoba povezanih s militantima u Siriji i Iraku nalazi se i Nusret Imamović iz BiH, za kojeg se vjeruje da je otišao u Libiju i bio povezan s grupom Al-Nusra Front u Siriji.

Jedan od najtraženijih zapovjednika “Islamske države” je Lavdrim Muhaxheri s Kosova.

Godine 2017. pojavile su se informacije da je ubijen u Siriji, ali to nije službeno potvrđeno.

PIŠE PSD