Mjera roditelja odgajatelja ukida se uz argumente da je bila veliki financijski trošak, a demografski učinak bio je dvojben, prenosi rtl.hr.
Grad Zagreb u petak je otvorio javno savjetovanje o Nacrtu prijedloga Odluke o izmjenama Odluke o novčanoj pomoći za roditelja odgojitelja. Ukida se mjera roditelj odgajatelj, koju je uveo bivši gradonačelnik Milan Bandić.
Više se neće zaprimati nove prijave za potporu, a one koje već teku, mjera će trajati do sedme djetetove godine, a ne više do 15. godine. Za djecu koja sad imaju sedam godina, mjera će vrijediti do 30. travnja iduće godine. Svima koji imaju mlađu djecu i dalje će biti korisnici mjere, ali će primati tisuću kuna neto. No, roditelj će se tada smjeti zaposliti ili prijaviti na burzu rada.
Novosti su to vezane uz mjeru roditelja-odgajatelja koje priprema zagrebački gradonačelnik.
Razlog ukidanja mjere roditelja-odgajatelja
Doznajemo kako je ovo samo jedan potez kojim gradonačelnik pokušava zakrpati veliku financijsku rupu od 8,2 milijardi kuna i da su doslovno sve karte na stolu.
Mjera roditelja odgajatelja ukida se uz argumente da je bila veliki financijski trošak. Demografski učinak bio je dvojben. Do sada se za nju dalo 1,8 milijardi kuna za što se moglo izgraditi 27 vrtića.
Prema informacijama iz Grada Zagreba, da je mjera zadržana na isti način kao i do sada, do kraja mandata gradonačelnika Tomislava Tomaševića, to bi doseglo iznos u visini proračuna Grada Osijeka.
Inače, ova mjera Grad Zagreb je svaki mjesec koštala 44 milijuna kuna. No, iznos koji se daje za prehranu djece u vrtićima iznosi 45 milijuna kuna. Korisnici mjere roditelja-odgojitelja godišnje dobivali su svake godine i povrat poreza od oko 20.000 kuna.
Zahvaljujući ovim izmjenama u sustavu mjera roditelja odgajatelja, ostvarit će se uštede od 300 milijuna kuna u proračunu grada za 2022. godinu.
Budućnost zagrebačkih roditelja
Inače, roditelji koji će ostati bez ove potpore. U međuvremenu ako se ne zaposle, past će zapravo na teret države kao nezaposlene osobe ili kao primatelji socijalne naknade.
S 30. travnjem iduće godine bez ove potpore ostat će 2720 roditelja koji tada idu na burzu rada ili moraju naći posao.
Inače, prema prošlogodišnjem izvješću Ureda za demografiju, lani je potporu koristio 751 novi korisnik, a prema strukturi njih gotovo 80 posto imalo je troje djece.
Prema evidenciji isplata za 2020. godinu svakom pojedinom korisniku isplaćivao se bruto iznos od 6.806,15 kuna mjesečno. Prosječna dob korisnika je 35 godina.
Kao što smo spomenuli, Tomašević je doslovno stavio sve karte na stol kako bi pokušao spasiti gradske financije. Doznajemo da to možda nije jedino pravo bez kojeg bi mogli ostati zagrebački roditelji.
Također, ovo je samo dio poteza koje Tomašević namjerava simultano povući, a dio paketa su i već najavljena moguća poskupljenja komunalnih usluga. Doznajemo da već postoje grube financijske konstrukcije o poskupljenju odvoza smeća. A postoje i verzije da poskupljenje bude manje od realnog, ali uz uvjet smanjivanja broja radnika u Čistoći. No, pregovori traju i rješenja se tek bruse i definiraju.
Izvor: narod.hr/RTL