Njemačka stranka Zeleni, kao i ‘zeleni aktivisti’, rade probleme oko opskrbe plinom iz Rusije. Rusija je izgradila vrlo važan plinovod za Njemačku i zapadnu Europu, poznat kao ‘Sjeverni tok 2’. Time plinovodom rješavaju se mnogi problemi energetske opskrbe građana i gospodarstva Njemačke. Važno je istaknuti da je ovaj plinovod ‘trn u oku’ SAD-u i njegovoj energetskoj politici prema Europi.
Zeleni aktivisti se protive važnoj opskrbi plinom iz Rusije
Čelnik njemačke ekološke organizacije Deutsche Umwelthilfe, Sasha Müller-Krenner, pozvao je na zaustavljanje plinovoda Sjeverni tok 2 zato što je njemačka vlada “ignorirala” poljski stav o tom projektu, piše geopolitika.news.
Deutsche Umwelthilfe e.V. neprofitna je udruga za zaštitu okoliša i potrošača, podržana javnim i privatnim projektnim potporama i donacijama.
Njemačko ministarstvo gospodarstva i energetike u listopadu je njemačkom energetskom regulatoru dostavilo službeni zaključak kako certifikacija operatera Sjeverni tok 2 ne ugrožava sigurnost opskrbe plinom Njemačkoj i drugim zemljama EU. Kako naglašava njemački medij, to je ministarstvo istovremeno “ignoriralo” stav poljskog energetskog regulatornog ureda koji je izrazio bojazan da bi Gazprom mogao “ugroziti sigurnost opskrbe plinom pojedinih zemalja članica, regija ili čak cijele EU”.
Ovo nije prvi put da su njemački ekolozi istupili protiv Sjevernog toka 2. U lipnju je Deutsche Umwelthilfe priopćio da je podnio zahtjev Federalnoj pomorskoj i hidrografskoj agenciji (BSH). Traži povlačenje dozvole za izgradnju i rad plinovoda zbog zaštite klime.
Plinovod ‘Sjeverni tok 2’ je završen
Izgradnja plinovoda Sjeverni tok 2 završena je u rujnu. U Švicarskoj je u tijeku proces certifikacije za tvrtku Nord Stream 2 AG. To je neovisni operater plinovoda kako bi se osiguralo da projekt bude u skladu s Direktivom o plinu EU.
Supredsjedateljica njemačkih Zelenih Annalena Baerbock izjasnila se protiv izdavanja dozvole za Sjeverni tok 2. Optužuje Ruse da igraju poker s cijenama plina. “Ne smijemo dozvoliti da nas ucjenjuju”, poručila je liderica stranke Zelenih. To je važna stranka koja pregovara o formiranju nove njemačke vlade nakon izbora 26. rujna.
Plinovod koji Baltičkim morem spaja Rusiju i Njemačku financirali su ruski energetski div Gazprom i njegovi europski partneri. Izgrađen je usprkos protivljenju SAD-a i nekih europskih država poput Ukrajine i Poljske. Plinovod je izgrađen i sada čeka odobrenje njemačkog regulatora kako bi počeo s komercijalnom prodajom plina.
“Ako njemački regulator da odobrenje sutra, isporuka 17.5 milijardi kubičnih metara plina počet će prekosutra”, rekao je nedavno je Putin.
Izvor: narod.hr