Još jedan težak dan u borbi s COVID-om. Preminulo je 75 oboljelih, što je najveći broj do sada u četvrtom valu epidemije koja je u proteklih godinu i devet mjeseci u Hrvatskoj odnijela ukupno 10 644 života. Među preminulima u posljednja 24 sata njih 60, odnosno čak 80% nije bilo cijepljeno.
Imamo i 5460 novih slučajeva zaraze. Prije tjedan dana bilo ih je znatno manje, oko 2200, ali tada je zbog Dana sjećanja bilo i znatno manje testiranja. Prije 14 dana, u petak, 12. studenog, bilo je gotovo 6500 novozaraženih, tisuću više nego danas.
U bolnicama je trenutačno 2496 oboljelih. Prije tjedan dana na COVID odjelima bilo ih je 2539. U odnosu na prošli petak blago je pao i broj najtežih slučajeva na respiratoru. Znače li svi ovi pokazatelji da je vrhunac četvrtog vala iza nas i da će nam brojevi početi znatnije padati – još je rano reći.
Jučer je cijepljeno 27.000 osoba. Od toga, prvom dozom njih malo više od 10.000. Time smo došli na 53,3% ukupnog i 63,6% odraslog stanovništva koje je cijepljeno barem jednom dozom. Nacionalni stožer najavio je i promjene vezane uz trajanje COVID potvrda, kao i ograničenja na granicama zbog novog soja koronavirusa otkrivenog u Južnoj Africi.
Novi soj, nova ograničenja vezana za prelazak državne granice. Uvode se 14-dnevna karantena i obvezno testiranje.
– To se odnosi na dolaske iz smjera iz Južne Afrike, Namibije, Zimbabvea i Hong Konga, rekao je Davor Božinović, načelnik Stožera civilne zaštite RH.
Novi soj mogao bi biti zarazniji i otporniji na cjepiva.
– Ono što se za sada zna je da je na razini šiljatog spike proteina negdje više od 30-ak različitih mutacija i zbog toga je izražena zabrinutost u cijelom svijetu, rekla je Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević”.
– To bi moglo značiti da bi taj virus mogao imati puno veće potencijal širenja, ali dakako da je još puno prerano da o tome govorimo, rekao je Krunoslav Capak, ravnatelj HZJZ-a.
Govori se i o kraćem trajanju COVID potvrda. Trebale bi vrijediti 9 mjeseci nakon cijepljenja. Odluka Europske komisije očekuje se sredinom prosinca.
– Mislim da se razmišlja i o tome da se ostavi jedan period do tri mjeseca kako bi se ti ljudi uspjeli dodatno cijepiti trećom dozom i onda ući u ovu kategoriju, rekao je Božinović.
EMA odobrila Pfizerovo cjepivo za djecu od 5 do 11 godina, u Hrvatskoj cijepljenje za njih još ne počinje.
– Mi nemamo doze cjepiva za djecu, mi smo Pfizer naručili određene količine tih pedijatrijskih doza cjepiva s kojima ćemo cijepiti djecu od 5-12 godina, međutim to će biti tek u drugoj polovici 12. mjeseca, rekao je Capak.
Raspravlja se i o izmjeni Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, sanitarni inspektori imat će ovlast pregledavati potvrde, no ne i naređivati cijepljenje.
– To apsolutno nije tendencija i to otklanjamo u potpunosti, međutim postoji raniji članak u kojem sanitarni inspektor doista može naložiti u pojedinim situacijama nekom cijepljenja, to je npr. poput hepatitisa, rekao je Vili Beroš, ministar zdravstva.
Pritisak na bolnice ne popušta. Iz Zaboka su tražili premještaj 20 srednje teških pacijenata u Zagreb, ali pomoć nisu dobili.
– Dobili smo savjetodavnu pomoć, zahvalili smo se na njoj, to je bilo podcjenjivanje svih zdravstvenih djelatnika u bolnici koji se već godinu i pol dana bore s koronom, rekao je Željko Kolar, krapinsko-zagorski župan.
– Pacijent od 37 godina je i dalje na respiratoru, pacijent od 41 godine na respiratoru, pacijent od 52 godine je na respiratoru, pacijenti su necijepljeni, rekao je Tihomir Vančina, ravnatelj OB-a Zabok.
Pomoć u bolnicama u Zagrebu, kažu, traži i sve više onih koji su u subotu prosvjedovali.
Izvor:hrt.hr