Mnogi su reagirali sa sumnjom i nevjericom kada je objavljeno da će break dance biti službeni olimpijski sport. Breaking je oduvijek smatran plesnim elementom velikog kulturno-umjetničkog pokreta, točnije hip-hop kulture. Kako se razvija u sportskom smislu u Hrvatskoj i tko su naši najbolji brejkeri, provjerio je Edin Mahmuljin.

– Ljudi to većinom doživljavaju samo kao ples, a ne kao sport, najčešće kad vide dožive da nije samo ples već da ima teških elemenata koji se mogu svrstati u sport, rekla je prvakinja Hrvatske u breakingu Izabela Tenžera Bela.

Breaking je postala službena sportska plesna disciplina u Hrvatskoj 2018., imaju oko stotinu registriranih sportaša u pet klubova.

– Breaking zajednica je okupljena oko nekih plesnih klubova, no oni nemaju status sportskih klubova. To je sve u procesu, rekla je Dragana Majcen, predsjednica Hrvatskog sportskog plesnog saveza.

– Cijelo vrijeme sam težio tim battleovima, natjecanjima, nadmetanjima. Sad tko hoće ostati baš u tom kulturnom dijelu, može ostati, ističe prvak Hrvatske u breakingu Luka Anaković “Lux Delux”.

– Nisu strogo definirana pravila kako se točno nešto mora napraviti u nekom izazovu, trebaš koristiti svoju kreativnost i na neki način izraziti sebe, rekla je Tenžera, a Anaković dodao: – Kao da me netko pustio s uzice!

Treniraju svakodnevno: od fleksibilnosti, snage do čiste kreativnosti pokreta.

– Olimpijske igre svakom sportašu su plafon kako bi se reklo. Neki finalni cilj. Svakako bih bio presretan ako bih se uopće uspio kvalificirati na olimpijske igre, dodaje Anaković.

– Što se tiče samih Olimpijskih igara sustav je još u izradi odnosno Međunarodni olimpijski odbor bi ga trebao odobriti početkom sljedeće godine, rekla je Majcen.

Mjesta je malo. Samo 16 plesača sportaša te 16 sportašica moći će nastupiti – prava breaking elita. No prije toga, ovoga vikenda očekuje ih Svjetsko prvenstvo u Pariz, pa neka im je sretno.

Izvor:hrt.hr