Putevi u Bosni i Hercegovini su među najsmrtonosnijim u Europi, rezultat je istraživanja Bosanskohercegovačkog auto-moto kluba (BIHAMK).

U ovom istraživanju se ističe da, iako je smanjen broj prometnih nesrteća, kao i broj poginulih, ipak se može zaključiti da je stanje u BiH i dalje nezadovoljavajuće i da se nalazimo pri samom vrhu ljestvice po smrtnosti u prometu.

“Tijekom protekle godine stopa smrtnosti u Bosni i Hercegovini iznosila je 69 poginulih osoba na milijun stanovnika, što je daleko od prosjeka u EU, u kojoj je 51 poginuli na milijun stanovnika”, naveli su u BIHAMK-u.

Istakli su da su prošle godine na cestama u BiH zabilježena ukupno 29.703 prometne nesreće, od kojih je 6.260 prometnih nesreća s poginulim i ozljeđenim osobama, te 23.443 prometne nezgode s materijalnom štetom.

Među najrizičnijim putevima u BiH smatraju se magistralni put M17 koji povezuje granični prelaz Bosanski Šamac i granični prelaz Doljani, zatim dionice Zenica – Maglaj, Doboj – Lukavac, Jablanica – Mostar, Bugojno – Gornji Vakuf, Krupa – Otoka i dionica puta Banjaluka – Jajce, u Tijesnom.

Dodali su da je prošle godine nastavljen trend smanjenja ukupnog broja nesreća koji je započeo 2017. godine, što je pored ostalog posljedica i značajanog smanjenja prometa na cestama u Bosni i Hercegovini usljed proglašenja stanja nesreće u FBiH, odnosno vanrednog stanja na teritoriji RS zbog pojave virusa korona.

“Prema navedenim podacima, možemo zaključiti da se na području BiH dnevno tijekom 2020. godine događalo u prosjeku nešto više od 81 prometnog udesa, od toga oko 17 prometnih nesreća s poginulim i ozljeđenim u nesrećama”, navodi se u ovom istraživanju.

Milenko Jaćimović, predsjednik Udruženja za unapređenje sigurnost prometa RS, istakao je u razgovoru za “Nezavisne” da je prije nekoliko godina sličnu analizu uradio EuroRAP, koji radi istraživanje na području Europske unije.

“Tada je istraživanje pokazalo da su na području BiH visokorizični putevi. Međutim, od tada imamo određene pomake zato što je došlo do izgradnje auto-cesta, kako u FBiH, tako i u Republici Srpskoj. Puštanjem dionica auto-cesta došlo je do značajnog smanjenja smrtnosti”, naveo je Jaćimović.

Naglasio je da su auto-ceste putna mreža koja osiguravaju potpun i najveći stupanj sigurnosti sudionika u prometu, te da smatra da je ovo istraživanje možda malo visoko ocijenjeno od strane BIHAMK-a.

“Izgradnjom auto-cesta u BiH, a vidimo da se mnoge dionice rade, dolazi do još većeg i sigurnijeg sudjelovanju u prometu”, kazao je Jaćimović.

Milija Radović, zamjenik direktora Agencije za sigurnost prometa RS, kazao je da je, kada je broj poginulih na 100.000 stanovnika, BiH u rangu sa okolnim zemljama Balkana.

“Mislim da u Europskoj uniji postoje neke zemlje koje imaju veću stopu smrtnosti na putevima od nas. Mi smo tu negdje u rangu sa ostalim zemljama Balkana, malo lošiji, ali su podaci slični”, rekao je Radović.

Izvor:nezavisne.com