Suvremeni visokotehnološki protetski nadomjesci sve uspješnije oponašaju izgubljeni dio tijela, dajući mu gotovo potpuni integritet bez potrebe za tuđom pomoći. Moderna tehnologija u izradi i primjeni proteza ide u smjeru biomehanike, odnosno bionike. One se spajaju sa ljudskim tijelom i njegovim ostalim funkcijama.

Suvremeni pristup pacijentu je holistički i multidisciplinaran. Od ideje do realizacije određenog protetskog nadomjestka, pacijent prolazi kroz nekoliko faza.

– Od procjene liječnika i ostalih sudionika u timu, odabiru se komponente i to prema razini aktivnosti pacijenta, ne više prema godinama ili drugim ‘diskriminirajućim’ faktorima. Onda ide priprema za opskrbu pomagalom, zatim mjerenje. U fazi mjerenja koristimo nove tehnologije – skeniranje, fotografiranje specijaliziranim kolabriranim fotoaparatima. Onda ide obrada modela u programima, frezanje na CNC stroju i izrada samog ležišta. To je ono najvrjednije – svako ortopedsko pomagalo je individualni proizvod za određenog pacijenta, objašnjava voditelj ortopedske radionice Ivan Ugarković

U tom se procesu, dodaje – koriste najmoderniji materijali tipa ugljičnih vlakana, kevlara itd.. Nakon izrade individualnog ležišta dolazi do sklapanja proteze i aplikacije proteze na nogu. Nakon toga ide proces rehabilitacije.

Mikroprocesorsko koljeno 

Koljenski zglob najsloženiji je i najvažniji zglob u ljudskom tijelu. Pitanje stabilnosti i ravnoteže bilo je vrlo delikatno kod starijih modela proteza noge. Današnja tehnologija nudi takozvano mikroprocesorsko koljeno. Marko Štajdohar, voditelj tržišta protetike kaže kako je to nešto što korisnicima omogućava integraciju u normalan život. Prvenstveno im pruža jednu sigurnost u vidu, padova, posrtanja.

S druge strane im pruža mogućnost da ih u realnom vremenu prati u njihovim dnevnim aktivnostima, brzini hoda. Omogućava im hod uz i niz stepenice, a neki naprednije proteze nude i mogućnost različitih modova za vožnju bicikla, trčanje, pa čak i plivanje jer su vodootporne.

Biončka šaka

Suvremena tehnologija u protetici šake otišla korak dalje. Tako da danas imamo intuitivnu, e-intuitivnu tehnologiju, proteza uči od nas, a ne mi od nje. Laički rečeno – čovjek kad zamisli pokret, on ga može i napraviti protetičkom šakom, dodaje Štajdohar. Napominje kako je se radi i na tome da se bionika veže i za donje ekstremitete.

Osim u svakodnevnom životu, suvremena tehnologija izrade protetskih nadomjestaka posebno je izražena kod sportaša, kao jednoj specifičnoj kategoriji osoba s invaliditetom. Marko Husić kaže kako mehatronika nema velike veze primjerice kod trčanja sprinta na 100 metara, ali – definitivno ima s mehanikom i posebnom vrsta karbona.

Ivica Balog upravo je zahvaljujući suvremenoj tehnologiji izrade protetskih nadomjestaka, na nedavno održanom Državnom prvenstvu, utrku na 100 metara istrčao za nevjerojatnih 12,5 sekundi.

Izvor:hrt.hr

error: Content is protected !!