Šefica misije OESS-A u BiH veleposlanica Kathleen Kavalec ocijenila je neprihvatljivom najavu povlačenja nadležnosti s državne na entitetsku razinu, što je tema današnje posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske, uoči koje je predsjednik SNSD-a i član Predsjedništva BiH Milorad Dodik ustvrdio da je zakon o entitetskoj vojsci već spreman.

Veleposlanica Kavalec u izjavi za Fenu podsjeća da je Zakon o obrani BiH usvojen 2005. godine i smatra se jednim od najvećih dostignuća u postdejtonskoj BiH.

Uspostava Oružanih snaga BiH je, ističe ona, izvor sigurnosti i stabilnosti ne samo u BiH, nego i na međunarodnom planu budući da su pripadnici OSBiH sudjelovali u mirovnim misijama.

Smatra da bi to trebao biti poseban ponos za građane BiH zbog čega korištenje retorike koja poziva na podjele u državi i slabljenje državnih institucija, koje su nastale uz konsenzus tri konstitutivna naroda, nije prihvatljivo.

“Važno je zadržati fokus na važnim pitanjima poput očuvanja dijaloga i pomirenja”, kazala je Kavalec, podsjećajući da je Misija OESS-a bila prisutna u BiH nakon okončanja rata kako bi se radilo na izgradnji mira i povjerenja te zato snažno podržavaju nastavak funkcioniranja državnih institucija.

Svaka akcija koja vodi onome što je suprotno od toga, zaključuje Kavalec, je neprihvatljiva i u suprotnosti je s dogovorima, uspjesima, kao i postignućima u posljednjih 25 godina.

Narodna skupština Republike Srpske danas će na posebnoj sjednici razmatrati informacije o prijenosu nadležnosti s Republike Srpske na državnu razinu. Zastupnici bi trebali razmatrati pet točaka od kojih se četiri odnose na informacije o prijenosu nadležnosti s RS na razinu BiH i to iz oblasti vojske, neizravnih poreza i pravosuđa, te informaciju o tome kako je došlo do toga da se te nadležnosti prenesu na razinu države.

Uz svaku od informacija predloženi su zaključci kojima će se, između ostalog, zadužiti entitetska vlada da u tim oblastima, najkasnije u roku od šest mjeseci, predloži vlastite zakone.

Peta točka dnevnog reda odnosi se na Deklaraciju o ustavnim principima u kojoj se, između ostalog, navodi da bi predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović (SNSD) trebala pokrenuti aktivnosti na izmjeni ustava tog entiteta.

Potpredsjednik Narodne skupštine Denis Šulić je kazao da je skupštinski kolegij odobrio zahtjev Dodika za uvodno obraćanje koje će trajati do sat vremena.

/Fena/HMS/

error: Content is protected !!