Pokretanje istrage protiv lidera SNSD-a i čelnika vladajuće koalicije u Republici Srpskoj od strane Tužiteljstva BiH zbog sumnje na počinjenje kaznenog djela “rušenje ustavnog poretka” natjerala je lidera Srba u BiH da promijeni hodogram povlačenja iz institucija BiH, piše Hrvatski Medijski Servis.

Podsjetimo, Narodna skupština Republike Srpske usvojila je ranije ovog mjeseca zaključke o povratu nadležnosti s razine BiH na razinu entiteta u području; obrane i sigurnosti, pravosuđa i neizravnih poreza. Vladi RS dan je rok od 6 mjeseci da pripremi zakone iz tih područja kako bi se uspostavile institucije na razini Republike Srpske, koje će preuzati nadležnosti institucija BiH u ovom entitetu.

No, kada je objavljeno da je Tužiteljstvo BiH pokrenulo istragu o “rušenju ustavnog poretka BiH”, a tužitelji počeli saslušavati predsjednike parlamentarnih stranaka u Narodnoj skupštini RS, lider SNSD-a Milorad Dodik je najavio donošenje zakona i osnivanje Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća RS -već u siječnju naredne godine.

Očito je kako je Dodiku i vladajućoj strukturi u Republici Srpskoj sada prioritet uskratiti nadležnosti pravosuđu BiH u Republici Srpskoj kako bi spriječili vlastiti pravosudni progon potaknut iz Sarajeva- i istovremeno povratiti nadležnosti RS najprije i odmah u području pravosuđa.

Ta operacija može se izvesti relativno lako i brzo- praktično usvjanjem samo jednog zakona. Zakonom o Visokom sudskom i Tužiteljskom vijeću RS koji će, po svemu sudeći, biti izglasan u Narodnoj skupštini Republike Srpske, u prvom mjesecu nove godine, bit će definirano da je VSTV RS neovisni pravosudni organ koji imenuje sudce i tužitelje u RS, te regulira i nadzire rad nositelja pravosudnih funkcija. Uz uspostavljanje VSTV-a RS bit će zaokružen pravosudni sustav RS, budući da sve druge pravosudne institucije u ovom entitetu već postoje- općinski i okružni sudovi i Vrhovni sud RS, te tužiteljstva od općinskih do entitetskog.

Petpostaviti je da će prva zadaća novouspostavljenog pravosudnog regulatora biti (re)izbor svih sudaca i tužitelja u RS, kako bi se osigurala njihova lojalnost novoj vrhovnoj pravosudnoj vlasti.

Istim zakonom će, kako se neslužbeno doznaje, bit utvrđeno da stupanjem na snagu Zakona o VSTV-u RS prestaju nadležnosti VSTV-a BiH na području Republike Srpske, a time i nadležnosti Tužiteljstva i Suda BiH.

Već ranije je najavljeno kako će s usvajanjem Zakona o VSTV-a RS biti donesena i odluka kojom će se uskratiti nadležnosti Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIP-a) i Obavještajno-sigurnosnoj agenciji (OSA) na teritoriju RS.

Zakon o VSTV-u neće, međutim, moći stupiti na snagu, čim bude usvojen u Narodnoj skupštini RS, već on mora proći i proceduru u Vijeću naroda RS. Sasvim je izvjesno kako će Klub Bošnjaka izglasati da se Zakonom o VSTV-u ugrožava vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda, nakon čega o tome odlučuje Ustavni sud RS, koji je do sada odbacivao gotovo svaku apelaciju. Tak kad i ukoliko Ustavni sud RS odbaci eventualnu apelaciju Zakon će moći stupiti na snagu.

Tko će u utrci s vremenom biti brži- tužitelj Tužiteljstva BiH Oleg Čavka, koji vodi istragu protiv čelnika vladajuće koalicije u RS o “rušenju ustavnog poretka” ili Milorad Dodik i njegovi koalicijski partneri umnogome će odrediti u kojem će se parvcu razvijati kriza u BiH.

Ostaje vidjeti i kako će se u novoj epizodi sukoba centralista i separatista postaviti međunarodna zajednica.

/R.I./HMS/

error: Content is protected !!