Česte polemike predsjednika Republike i predsjednika Vlade oko izbora čelnika Vrhovnog suda, vojske i, među ostalim, epidemioloških mjera obilježile su njihov odnos koji je u 2021. bio poprilično buran.
O sporu predsjednika Republike Zorana Milanovića i premijera Andreja Plenkovića tijekom godine ispisane su stotine tekstova i vijesti.
U nekim tjednima davali su izjave gotovo svakodnevno. Komunicirali su i putem Facebooka i priopćenja, a u raspravi su aktivno sudjelovali i drugi članovi Vlade kada bi predsjednik Milanović bocnuo njihov resor.
Milanović je u svom specifičnom stilu komunikacije, govoreći o premijeru i ministrima, nabrojao dio životinjskog carstva – orlove i nilske konje, vjeverice, pudlice i lavove, medvjede, ali i pokemone. No bilo je i mnogo težih riječi i uvreda s obje strane.
Saga oko Vrhovnog suda
Najveći dio godine, od veljače do listopada, javnost je svjedočila sukobu oko izbora predsjednika Vrhovnog suda zbog čega su raspisana čak tri javna poziva, a na kraju je izabran sudac Radovan Dobronić.
Problem je nastao kada je Milanović najavio da će predložiti svoju kandidatkinju, Zlatu Đurđević, izvan raspisanog javnog poziva, a premijer i vladajuća većina u startu je odbacili, držeći kako je pristala biti dio protuzakonite procedure pa je to diskvalificira.
Milanović smatra da svoju ovlast predlaganja predsjednika Vrhovnog suda crpi izravno iz Ustava, Zakon o sudovima ocjenjuje neustavnim te inzistira da Đurđević nije prekršila zakone i da je stručna.
Plenković drži da se mora poštovati zakon. Sličnog su mišljenja bili i ministar pravosuđa Ivan Malenica, predsjednik Sabora Gordan Jandroković, ali i Ustavni sud pa se rasprava proširila i na druge sugovornike. Padale su veoma teške riječi i na osobnoj razini.
Tako je Milanović tvrdio da se nastavlja HDZ-ova opstrukcija promjena u pravosuđu, da je HDZ u sukobu interesa zbog presude stranci, a većinu ustavnih sudaca nazvao je HDZ-ovim žetonima.
Plenkovića, predsjednika SDSS-a Milorada Pupovca i Jandrokovića prozvao je zbog vrijeđanja Đurđević, uspoređujući ih s karakterima iz naslova filma “Ružni, prljavi, zli”. Rekao je i kako je njegov jedini medij komunikacije – javnost te da mu jedino preostaje da na ovakav način divlja pa bira biti Marlon Brando iz The Wild One (Divljak).
Štetočina, divljak i mišići
Saborskim zastupnicima rekao je da će se “ćerati do kraja” ako odbiju Đurđević. Premijera je još nazivao špijunčinom, terminalno nesposobnim, običnom štetočinom, dobro uvježbanim lažovom, komunističkim gojencem te ga prozvao da ima paranoidne fiksacije.
S druge strane, Plenković je tvrdio da je sve osim poštovanja zakona politiziranje, a raspravu je ocijenio nadrealnom i nenormalnom. Program Đurđević ocijenio je populističko-političkim te rekao kako je dopustila da je Milanović “provuče kroz blato”.
Govorio je kako je Milanović prevarant jer nastupa kao lider ljevice, a ne kao predsjednik Republike, da su boze da se izborom čelnika Vrhovnog suda provodi reforma pravosuđa, ali i da vrši pritisak na Vrhovni sud. Njegove medijske istupe ocijenio je neprihvatljivim političkim divljaštvom, primitivizmom i talogom društvenih mreža.
Milanović je za Malenicu rekao kako je došao “njuškati” u Ured predsjednika o njegovim namjerama, a osporio je i njegove sposobnosti kao predavača na studiju, dok je Jandrokovića prozvao da uvodi diktaturu u parlamentu, da je stranački dodvorica i nasilnik bez mišića.
Jandroković je ocijenio da Milanović ima očito poremećaj ponašanja i vjerojatno poremećaj ličnosti te da je zagadio javni prostor, a nazvao ga je i iskompleksiranim klaunom.
Nema zajedničkih vijenaca
Potkraj ožujka polemizirali su i oko odvojenog polaganja vijenaca na komemoracijama zbog epidemioloških razloga. Milanović je čak razmišljao o tome da vojni vrh ne sudjeluje u obilježavanju VRO “Bljesak” kako bi vojsku zaštitio od politizacije zbog sukcesivnog protokola.
Zbog predsjednikove retorike, premijer je poručio da do kraja mandata državni vrh neće zajedno polagati vijence kako se ne bi glumatalo i fingiralo zajedništvo.
U lipnju su Milanović i Plenković sudjelovali na obilježavanju Dana antifašističke borbe što je bio prvi zajednički posjet nekom događaju dvojice predsjednika nakon višemjesečnih prepirki. U studenome su ih kamere snimile kako se rukuju i kratko razgovaraju na obilježavanju Dana sjećanja u Vukovaru.
Predsjednik Milanović i ministar obrane Mario Banožić tijekom godine relativno su se dobro slagali i zajedno sudjelovali na raznim vojnim događajima. Međutim, u listopadu dolaze u otvoreni sukob oko vojske, njihovih ovlasti i odluka, nakon što je Banožić umirovio zapovjednika Počasno-zaštitne bojne brigadira Elvisa Burčula tako što je odbio produljiti njegovo imenovanje do kraja godine.
Zaiskrilo oko vojske
Milanović smatra da je umirovljen prijevremeno te je tražio da Burčul bude vraćen i da na normalan način ode u mirovinu, dok Banožić govori da je Burčulu već jednom produljen odlazak i da ga je umirovio u skladu sa zakonom.
Milanović je govorio kako je riječ o nasrtaju dnevne politike na vojsku i to vidi kao zulum i šikaniranje vojnika, a o tome želi razgovarati samo s Plenkovićem.
Premijeru, kojeg je nazvao Banožićevim skrbnikom, poručio je da obuzda svog jarana. Mišljenja je da je Banožićev motiv osobna osveta, a nazvao ga je i političkim beskućnikom, džepnim ministrom, opuškom i zlostavljačem vojske.
Također, Banožiću je bilo zabranjeno obraćanje na svečanoj prisezi ročnika u Požegi zbog čega je zatražio smjenu načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga Roberta Hranja “zbog nepoštovanja Zakona o obrani”, koji je djelovalo po Milanovićevoj zapovjedi kao vrhovnog zapovjednika.
Banožić je govorio kako odluku o smjeni Burčula neće promijeniti, da vojska nije predsjednikova igračka, da se Milanović ponaša neprofesionalno, da je psihijatrijski slučaj i da se koristi jezikom uličara.
Banožić je zatim zabranio Milanoviću uporabu resursa HV-a bez njegove odluke, a iz Ureda predsjednika reagirali su da je ta odluka nezakonita i neustavna. Predsjednik je optužio ministra da se ponaša kao kriminalac i da ga treba maknuti pod hitno jer vojnicima koji su u njegovoj pratnji uskraćuje dnevnice.
Premijer se ne želi miješati
Banožić mu je poručio da koristi vojsku kao poligon za vrijeđanje i omalovažavanje Vlade i da bi se Ured predsjednika trebao posvetiti racionalnijem trošenju svojeg proračuna.
Premijer je rekao kako je Milanović napadima osnažio položaj Banožića u Vladi. Milanovićeve izjave ocijenio je kao primitivno i brutalno vrijeđanje sugovornika, a predsjednika je nazvao i puzajućim državnim udarom.
Taj žestoki povuci-potegni odnos malo se primirio u prosincu, a Banožić je prije blagdana čak rekao da Milanoviću oprašta za sve što mu je rekao i poziva ga na dijalog. Milanović je odgovorio “neka ide rokat’ tamo s karabinom po divljim svinjama”, poručivši da s njim nema dijaloga.
Dvojica predsjednika ipak su imala i pokoje složne trenutke pa su se dogovorili oko imenovanja ravnatelja Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost Valentina Franjića.
Složno-nesložno
Milanović je govorio kako Vlada kasni s donošenjem odluke o višenamjenskim borbenim avionima, zatim je podupro odluku o nabavi francuskih Rafalea, a zatim je rast njihove cijene nazvao skandalom, što su osudili Plenković i Banožić.
Milanović ističe da je od strateškog značaja i nabava borbenog vozila Bradley te upozorava kako povoljna američka ponuda istječe u siječnju, ocjenjujući da je možda nekomu u interesu kupiti skuplja vozila. Iz Vlade je došlo priopćenje kako je održan sastanak na kojem su razmotrena tehnička pitanja ponude Vlade SAD-a.
Do spora dolazi i zbog epidemiološke situacije, ali je Milanović najesen ocijenio da se Hrvatska za sada iz financijske krize izvlači “okej”, odavši priznanje Vladi na svemu što je napravila.
Milanović se cijepio i poziva građane da se cijepe, uključujući i djecu, no mišljenja je da zabrane nemaju smisla. COVID potvrde vidi kao pritisak na građane i ograničavanje njihovih sloboda te tvrdi da o tome treba odlučivati Sabor.
Premijer ga naziva antimaskerom i proziva da odvraća građane od poštovanja epidemioloških mjera. Milanović je ranije tvrdio kako svoje zaposlenike neće maltretirati COVID potvrdama, ali ipak se provjeravaju, što je premijer pozdravio.
Izvor:hrt.hr