Pune dvije godine trajala je priprema transplantacijskog tima riječkog KBC-a za vrlo kompleksni zahvat. Šesnaestogodišnjoj djevojci s rijetkom srčanom manom uspješno je presađen bubreg.
Stara je godina završila novom prilikom. Prvi je put izveden ovako kompleksan operativni zahvat.
– Krvne žile na koje mi inače rutinski transplantiramo bubreg su bile značajno smanjenih promjena u odnosu na nekakvu normalu, tako da smo morali koristiti jedno ne toliko tipično mjesto za implataciju bubrega, više gore nego što je uobičajeno, istaknuo je predstojnik Klinike za urologiju KBC-a Rijeka prof. dr. sc. Josip Španjol.
Pacijentica je rođena sa srčanom manom, nekoliko je puta zbog toga operirana u Hrvatskoj i Italiji, a u riječki KBC došla je zbog oštećenja na bubrezima.
– Ona je nažalost morala u međuvremenu krenuti na hemodijalizu s obzirom da su bubrezi popustili, međutim to nas nije spriječilo da dalje planiramo njezinu transplantaciju i kad se stvorila adekvatna mogućnost putem Eurotransplanta, dobili smo bubreg, rekao je prof. dr. sc. Dean Markić s Klinike za urologiju KBC-a Rijeka.
Bilo je to na Silvestrovo, operacija je trajala 3 sata. Liječnici su vodili utrku s vremenom jer kod pacijenata sa srčanim problemima, anestezija znači povećan rizik.
– Djeca s takvom srčanom manom se u pravilu slala u neke vanjske centre koji imaju veći volumen operacija, više iskustva s takvim bolesnicima, istaknuo je prof. Španjol.
A odsad će to činiti i riječka Klinika za urologiju na kojoj se čak i u vrijeme pandemije nije smanjio broj transplantacija – protekle godine ovdje je presađeno 30-ak bubrega. Iskusan tim liječnika brinuo se i o ovoj djevojci: od pedijatra, kardiologa, nefrologa, urologa do anesteziologa.
– Ona više neće biti vezana za hemodijalitički centar, morat će uzimati kroničnu imunosupresivnu terapiju, ali njezin život će biti daleko, daleko bolji nego dosad, istaknuo je prof. Markić.
A budući da se nakon transplantacije dobro oporavlja, uskoro će, kažu nam liječnici, biti otpuštena na kućno liječenje.
Izvor:hrt.hr