Njemačka je u samom vrhu u Europi po osobnom bogatstvu akumuliranom u vrijednosti većoj od 16 bilijuna eura, pokazalo je u srijedu istraživanje švicarskog instituta, naglašavajući daljnje produbljivanje jaza između bogatih i siromašnih.
Unatoč padu gospodarske aktivnosti osobno bogatstvo raslo je u 2020., prvoj godini pandemije, navodi se u istraživanju kojim je obuhvaćeno 16 zemalja EU-a i Švicarska.
Njemačka prednjači u Europi s osobnim bogatstvom od 16.400 milijardi eura, a slijede Francuska s 12.600 milijardi eura te Britanija i Italija s po 10.000 milijardi eura, pokazalo je istraživanje Redesigning Financial Servicesa (RSF), instituta sa sjedištem u Zuerichu.
Realni bruto domaći proizvod 16 zemalja Unije i Švicarske smanjen je u pandemijskoj 2020. godini 6,4 posto, dok je osobno bogatstvo poraslo za 3,9 posto, na rekordnih 69 bilijuna eura.
To pokazuje da se jaz u bogatstvu između bogatih i siromašnih povećava, a takav će se trend po procjeni autora istraživanja nastaviti.
Prema njihovom izvješću o bogatstvu u Europi, Njemačka je bilježila i najveći broj milijunaša, njih 2,9 milijuna, a slijede Britanija i Francuska s po 2,5 milijuna.
Švicarska pak prednjači po udjelu milijunaša, koji doseže 14,1 posto, što znači da približno svaki sedmi građanin pripada toj skupini.
Istraživanje je pokazalo i sve izraženiju koncentraciju bogatstva. Tako je u vlasništvu najbogatijih 10 posto europskih kućanstava otprilike polovina neto europskog bogatstva. Najbogatijih jedan posto Europljana vlasnici su 19 posto ukupnog bogatstva.
Institut RSF utemeljili su 2016. godine sveučilište u St. Gallenu, sveučilište ETH u Zuerichu i konzultantska kuća EY, a usredotočen je na nove poslovne modele financijskih usluga utemeljene na tehnologiji, navodi agencija Dpa.
Izvor:pogled.ba