Dobiti certifikat za organsku proizvodnju je proces koji može trajati jednu do tri godine, ako su ispunjeni svi uvjeti, i zato je potrebno mnogo strpljenja i truda.
Proizvođač, tj. operator, mora se pridržavati svih principa organske proizvodnje i zahtjeva koje pred njega postave kontrolori.
Tko je operator?
Operator je poljoprivredno gazdinstvo, poduzetnik, pravno lice koje proizvodi, uvozi, pakuje, prerađuje, skladišti ili stavlja u promet organske proizvode. Oni mogu biti:
primarni poljoprivredni proizvođači proizvoda biljnog ili životinjskog porijekla;
prerađivači poljoprivrednih proizvoda koji se koriste kao hrana, proizvođači hrane za životinje;
proizvođači organskog biljnog reproduktivnog materijala;
proizvođači kvasaca koji se koriste kao hrana ili hrana za životinje;
trgovci upakovanim proizvodima koji kupuju ili prodaju proizvode bez pakovanja ili dodatnog obilježavanja proizvoda;
trgovci neupakovanim proizvodima ( proizvodi u rinfuzi ) koji kupuju i prodaju proizvode bez pakovanja i dodatnog obilježavanja;
trgovci koji kupuju, pakuju i obilježavaju proizvode prije dalje prodaje;
Kuće za certifikaciju
Certifikacijske kuće u BiH akreditirane su u skladu sa međunarodnim standardima. Na prostoru Republike Srpske i Federacije BiH najveći broj klijenata imaju njih tri, kod kojih proizvođači, aktuelni ili oni koji to tek planiraju postati, mogu dobiti certifikat.
Kuće su ovlaštene od strane nadležnih ministarstava poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Riječ je o “Organic control system” iz Subotice koja ima svoje predstavništvo, tj. poslovnu jedinicu za Republiku Srpsku, u Krnetama kod Laktaša. Druga kuća je “Organska kontrola” iz Sarajeva i treća “Ecocert SA”, sa sjedištem u Mostaru.
Postupak prijavljivanja
Prvi korak za budućeg organskog proizvođača podrazumijeva pismeno ili usmeno obavještavanje certifikacijske kuće o namjerama prijavljivanja. Nakon toga operatoru se dostavljaju informacije o programu kontrole i certifikacije i potvrđivanja u organskoj proizvodnji, kao i prijava za ove aktivnosti.
Nakon što proizvođač izvrši svoje obaveze, dostavlja mu se cjenovna ponuda. Ukoliko je prihvati, potpisuje se ugovor i dodjeljuje mu se jedinstveni evidencioni broj. Datumom potpisivanja počinje period konverzije. Operator time prihvata, odnosno, obavezuje se da će primjenjivati sve zahtjeve navedene u standardima i nacionalnim propisima.
Sljedeći korak je dostavljanje detaljno popunjenog Plana upravljanja nakon čega se zakazuje kontrola.
Kontrola gazdinstva
Tokom kontrole na imanju mora biti prisutan vlasnik gazdinstva ili osoba zadužena za proizvodnju koji bi pri sebi trebalo da imaju dokaze o proizvodnji i financijsku dokumentaciju. Drugim riječima, sve što operator uradi, treba da se dokumentira, slikama, računima i ostalim dokazima. Čuvajte i evidentirajte sve što radite jer ćete tako lakše ispuniti zahtjeve koje se pred vas postave.
Kontrolor nakon posjete sačinjava izvještaj sa prilozima i nalazima, koji dostavlja certifikacijskoj kući na preispitivanje. Ukoliko je bilo nejasnoća, operator dostavlja nedostajuću dokumentaciju zatraženu u kontroli. Po okončanju ovog postupka izdaje se konačni račun za ovaj dokument. Može doći do plaćanja dodatnih troškova kao što su npr. uzorkovanje, slanje uzoraka i laboratorijske analize i kontrole drugih lokacija.
Tri odluke
U konačnici mogu uslijediti tri odluke. Prva je o tome da se izdaje certifikat o organskoj proizvodnji kojim se potvrđuje organsko porijeklo, odnosno, status proizvoda. Druga je da se on izda uz obavještenje o neusuglašenostima sa jasno definiranim rokovima za njihovo otklanjanje i treća odluka – da se odbije certifikacija.
Ovaj se dokument šalje elektronski i poštom operatoru koji nakon toga može da odštampa etiketu u skladu sa uputstvom za obilježavanje. Na njoj treba da stoje entitetski znak za organske proizvode i broj koda kontrolne kuće. Također se može obilježiti i proizvod iz perioda konverzije koji sadrži entitetski znak za proizvode iz tog perioda i oznaku za certificirani proizvod iz perioda konverzije po isteku godinu dana od sklapanja ugovora sa certifikacijskom kućom.
Oznaka je različita od kuće do kuće, kao i kod, odnosno, logo. Ipak, jedna stvar mora da bude svima jasna – samo certificirani proizvod je organski proizvod. Bez toga, oni se mogu svrstati samo pod tradicionalni, domaći, itd.
Veći podsticaji
Dakle, postupak dobivanja certifikata nije lak. Dodatan podsticaj može da bude namjera nadležnih institucija pa i pojedinih općina da se u narednim godinama podržava ovakav način proizvodnje sa višim novčanim iznosima.
Što znače pojedine oznake na hrani koje garantiraju podrijetlo i kvalitetu?
Konkretno, u Republici Srpskoj, u 2021. godini, podsticaj po hektaru organske proizvodnje iznosio je 600 KM, a troškovi certifikacije sufinancirani su sa 50 posto. I u Evropi i svijetu povećavaju se površine pod organskom poljoprivredom, broj proizvođača, kao i poticaji.
Sve ovo predstavlja ogromnu šansu za razvoj ovog tipa proizvodnje u BiH.
Ukupno je u državi nešto više od 100 proizvođača koji su u procesu certifikacije ili posjeduju taj dokaz o organskoj proizvodnji.
Izvor:pogled.ba