Potrošačke cijene u FBiH porasle su u prosincu prošle godine u prosjeku za 0,8% u odnosu na prethodni mjesec, dok su u usporedbi s prosincom 2020. porasle za 6,4%. Cijene hrane i pića su na godišnjoj razini zabilježile rast od 10,1%. Stanovanje i režije su poskupjeli za više od 6,9%, a cijene prijevoza su na godišnjoj razini bile više za čak 13,6%. S druge strane, odjeća i obuća su pojeftinili za 6,6%, piše Večernji list BiH.
Inflacija u BiH i EU
Godišnja stopa inflacije u EU već je prešla pet posto. Isto toliko inflacija iznosi i u BiH, a nismo članica EU-a i ne možemo ništa promijeniti jer je naša valuta marka vezana za euro, a BiH ne može tiskati marke jer nema pokriće u eurima. Da je inflacija ozbiljan problem cijelom svijetu, govore podaci o globalnom poskupljenju cijena zemnog plina, naftnih prerađevina i hrane. Rastu i cijene najamnina, čak i cijene rabljenih automobila.
O koliko ozbiljnom problemu se radi, govori sve veća zabrinutost vodećih ekonomskih sila u svijetu, a pokazuju podaci europskog statističkog ureda.
Međutim, svjetske ekonomske sile bore se s inflacijom i nastoje olakšati svojim građanima, što kod nas nije slučaj. Da bi podmirili sve stavke sindikalne potrošačke košarice, građanima u BiH treba 2265 KM. Međutim, mnogi tvrde da je i 2265 KM premalo da se pokriju svi troškovi.
Prema podacima Numbea, procijenjeni mjesečni troškovi četveročlane obitelji su 2849 KM, a za jednu osobu oko 850 KM, i to bez stanarine, a kada uzmemo u obzir da je, prema podacima Agencije za statistiku BiH, prosječna plaća u BiH u studenome 2021. iznosila oko 1000 KM, jasno je da građani bh. jedva krpe kraj s krajem.
Ako u jednoj četveročlanoj obitelji rade dva člana i imaju prosječnu plaću po 1000 KM, to i dalje nije ni blizu dovoljan iznos kojim bi mogli pokriti sve troškove, a da ne govorimo o situacijama gdje radi samo jedan član.
Rast plaća u BiH u proteklih 10 godina nije pratio rast troškova života. Naime, sindikalna potrošačka košarica za četveročlanu obitelj krajem 2021. iznosila je 2265 KM, a vrijednost potrošačke košarice 2011. bila je 1569 KM. Na temelju toga može se zaključiti da je potrošačka košarica u BiH za 10 godina skuplja za 700 KM. S druge strane, prosječna plaća te 2011. iznosila je 822 KM.
Rast plaća
Dakle, za 10 godina troškovi su nam veći 700 KM, dok su s druge strane plaće, i to prosjek, porasle tek za 200 KM. Ovdje posebno treba istaknuti da, iako je prosječna plaća porasla za 200 KM, velikom broju radnika ona je i danas ista kao i prije 10 godina unatoč rastu troškova života. Uglavnom je rast prisutan u državnim i javnim ustanovama, dok je u ostalim plaća malo ili nimalo rasla. Upravo je ovo razlog što posljednjih godina pakiraju kovčege i odlaze, jednostavno ne mogu preživjeti.
Izvor.vecernji.ba