Neumski pregovori o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine i ograničenih izmjena Ustava BiH su propali, a malo tko je i očekivao bilo kakav pozitivan ishod.
Situacija je takva da više nitko, pa ni predstavnici Hrvatskog narodnog sabora BiH, nisu optimistični da će do bilo kakvog pomaka doći pa je svima jasno kako ulazimo u vrijeme velike neizvjesnosti. Hrvati u BiH, kao najmalobrojniji konstitutivni narod i dalje su u situaciji da im drugi mogu izabrati člana Predsjedništva BiH i izaslanike u Domu naroda Parlamenta Federacije, a nažalost to se čak i otvoreno najavljuje.
Politička majorizacija koja traje već 20-ak godina tako će ući u novu fazu pokušaja da se totalno politički gurnu u stranu te se bez ruku onih koje su legitimno izabrali Hrvati bez problema mogu donositi sve odluke. Upravo zbog toga je trenutno najvažnije na koji način će reagirati stranke s hrvatskim predznakom, odnosno kako će se ponašati kada su u pitanju Opći izbori planirani za listopad.
HNS BiH je već ranije najavio da će se o svemu očitovati 19. veljače na plenarnoj sjednici, ali još uvijek se ne može sa sigurnošću kazati koji će to biti idući koraci, a upravo bi koraci su ono što će odrediti sudbinu kako i Hrvata u BiH tako i cijele zemlje.
Nesporno je kako se mora voditi računa o široj slici, stavovima međunarodne zajednice, druga dva konstitutivna naroda i svih žitelja u BiH i da se Hrvate ne smije gurati u još veću neizvjesnost, ali je isto tako jasno kako se ovaj put ne smije voditi niti uskostranačkim i osobnim interesima jer takva politika je, uz sve gore pobrojane probleme, Hrvate i dovela tu gdje danas jesu u političkom smislu.
Raspisivanje izbora
O eventualnom održavanju Općih izbora oglasili su se iz Središnjeg izbornog povjerenstva BiH. Tako je predsjednik SIP-a BiH Željko Bakalar izjavio Srni da, bez obzira na ishod pregovora o izmjenama Izbornog zakona BiH, nema smetnji za organizaciju Općih izbora ove godine i da će oni u listopadu biti održani.
– Nema ustavnih i zakonskih smetnji za organizaciju Općih izbora i provođenje izbornih rezultata nakon izbora ove godine. Mi nemamo pretjerane potrebe da zauzimamo stav za organizaciju izbora, jer je vrlo jasno i precizno definirana zakonom i izbora mora biti, rekao je Bakalar. Pojasnio je kako su izbori po zakonu u izbornoj godini i da se organiziraju u listopadu, te da se moraju raspisati najkasnije 150 dana prije dana izbora.
– Po tom aspektu mi ćemo postupati u skladu sa zakonom. Ako dođe do izmjena Izbornog zakona kojim će se ti rokovi i termini preinačiti, onda može biti izmjena. Pošto je očito da nema govora o tome, mi ćemo postupati po Zakonu koji je na snazi, poručio je Bakalar.
Osvrćući se na proračunska sredstva koja su neophodna za održavanje izbora, Bakalar je otkrio da SIP i daljnji nema nikakav odgovor od Ministarstva financija i trezora BiH.
– Mi smo poslali korigirani operativni i dinamički plan gdje smo tražili iste iznose sredstava uz određenu tehničku korekciju samog zahtjeva i još uvijek čekamo odgovor, odobrenje ili neodobrenje Ministarstva financija da nam se sa programa posebne namjene kroz odluku o privremenom financiranju odobre sredstva i za organizaciju izbor, rekao je Bakalar.
Financiranje izbora
On je istakao da će se SIP prilagoditi onome što dobiju u odgovoru. Podsjetio je da SIP traži četvrtinu sredstava u odnosu na proračun od 2020. Tako bi za prvi kvartal za organizaciju izbora sredstva bi iznosila od milijun i pedeset četiri i pol tisuće maraka, a ukupno je u 2020. za izbore odobreno 4.227.000 maraka.
– Kroz tu odluku o privremenom financiranju mi tumačimo da možemo dobiti, ako nam Ministarstvo odobri, četvrtinu tih sredstava, rekao je Bakalar. Napomenuo je da su i predstavnici međunarodne zajednice i njihovi pravni timovi istog mišljenja i da su poslali dopis prema predsjedavajućem Vijeća ministara BiH Zoranu Tegeltiji i ministru financija i trezora BiH Vjekoslavu Bevandi.
– Traže da se odobri naš korigirani dinamički plan. Kako će ministarstvo odgovoriti na taj dopis, još uvijek ne znamo, rekao je Bakalar.Na pitanje šta će se dogoditi ukoliko ta sredstva ne budu odobrena, Bakalar je odgovorio da se onda mora čekati usvajanje proračuna.
– Vrlo jasno je da se izbori financiraju iz proračuna institucija BiH. Ovo bi bilo samo krpljenje, jer kroz ovu četvrtinu sredstava mi bismo mogli da provedemo dio aktivnosti u prvom kvartalu, ali bismo mogli nesmetano sklapati neke ugovore po pitanju javnih nabavki koristeći ta sredstva. Čekamo odgovor resornog ministarstva pa ćemo vidjeti, rekao je Bakalar.
Autor: Dragan Bradvica
Dnevni.ba